İstanbul’da 1001 Direk Sarnıcı

İstanbul’da 1001 Direk Sarnıcı

İstanbul’da 1001 Direk Sarnıcı

1001 direk sarnıcı tarihi ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle isim konusuna değinelim. İçeride elbette ki 1001 adet direk yok. Rivayete göre ‘binbir’ dilimizde bereketi simgelediğinden bu isim verilmiş. Sarnıcın yüksekliği yaklaşık 20 metre. Bu uzunlukta yekpare taş bulunamadığı için sütunlar üst üste konulmuş iki parçadan oluşuyor. Bir diğer rivayete göre halkımız direklerin üst üste bindirilmesinden ötürü ‘bindir direk’ adını vermiş ve zamanla ‘binbir direk’ halini almış.

Yerebatan Sarnıcından sonra İstanbul’un 2. büyük sarnıcı olan Binbirdilek Sarnıcı (1001 Direk Sarnıcı) Sultanahmet Meydanı’nda Eski Adliye Binasının karşısında yer alır. Yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla beraber görüşlerden biri 4. yüzyılda İmparator I. Konstantin döneminde yaptırıldığıdır. Diğer bir görüş ise 6. yüzyılda İmparator Jüstinyen dönemide yaptırılmış olmasıdır.

Osmanlı zamanında sarnıç asıl amacı olan su depoluğu görevi yerine farklı amaçlarla kullandığı anlaşılmaktadır. Binbirdilek Sarnıcı ismi Osmanlı döneminde sarnıç içerisinde  bulunan 224 adet sütuna atfen söylendiği iddia edilir.

İstanbul gibi yer yerinden tarih akan bir şehirde ve bu şehrin en çok tarihi yapıyı barındırdığı bir bölgesinde bulunan Binbirdirek Sarnıcı günümüzde hakettiği ilgiyi göremediğini düşünebiliriz. Yerebatan Sarnıcının yanında biraz geri planda kalan sarnıç mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Yüzyıllar boyunca ayakta kalmış ve şuan hayatta olmayan binlerce insana hizmet etmiş olan alanda bulunmak sizleri tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Binbirdirek Sarnıcı Giriş Ücreti

Sarnıç içerisine giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiş. İçerisi Yerebatan Sarnıcına göre biraz karanlık.


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir