istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Adalar Gezi Rehberi

20.04.2022
69.137
Adalar Gezi Rehberi

İstanbul’un en ilgi çekici ilçesi hiç kuşku yok ki Adalar olmaktadır. Sizlere bu yazımızda Adalar’dan söz edip, mimari yapısından, içerisinde barındırdığı etnik yapıdan ve kısaca tarihi hakkında bilgilendireceğiz. İlk olarak Adalar dediğimiz ilçe toplam dokuz adadan meydana gelmektedir ve tüm adaların toplam nüfusu 2020 rakamları il 16.033 olmaktadır.

Yazının ilerleyen bölümlerinde hangi adalardan oluştuğunu daha detaylı biçimde sizlerle paylaşacağız. İlk olarak Adalar ilçesinin merkezi ve odak noktası Büyükada olmaktadır ve ilçe toplam 5 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleleri sırası ile maddeleyecek olursak şöyle başlayabiliriz.

1)Maden Mahallesi (Büyükada)
2)Nizam Mahallesi (Büyükada)
3)Kınalıada Mahallesi
4)Burgazada Mahallesi
5)Heybeliada Mahallesi

Adalar’da Gezilecek Yerler

Adalar belki de İstanbul’un tarihi dokusunu en iyi yansıtan ilçe olma özelliği göstermektedir. Adalar Bizans döneminde, sürgün yeri olduğu ve sürgüne gönderilen kişiler saray mensupları olduğu için Prens Adaları olarak da isimlendirilmektedir.

Adaların İstanbul’un merkezi ile olan mesafesi yaklaşık olarak 13 deniz mili yani 25 km olmaktadır. Adaların uzaklıklarını ele alacak olursan en uzaktan en yakına doğru, Tavşanadası ve Kınalıada olmaktadır. Adalara ise ulaşım günümüzde gittikçe kolaylaşmıştır.

Eski zamanlarda ise bu imkanlar biraz daha kısıtlıydı ve devamlı ulaşım sağlanamamaktaydı. İlk vapur seferi Galata Köprüsü’nden 1846 yılında yapılmıştır. Günümüz de ise vapur imkanlarını Kabataş, Kadıköy ve Bostancı iskeleleri ile geliştirilmiştir. Saymış olduğumuz bu iskelelerden devamlı olarak Adalara ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Adaların nüfusu her dönem değişiklik göstermiştir. Bunun nedeni ise burada genellikle azınlıkların yaşaması ve çeşitli toplumsal olayların, siyasal olayların nüfusa etki etmesidir. Siyasal olayların bazı dönemlerde boy göstermesi sebebiyle Adaların nüfusunu hiçbir zaman devamlı olarak artmamıştır. Bazı dönemlerde nüfus azalmış ya da kendi seyrinde durağanlaşmıştır. Ancak bu sistem ve bu toplumsal yapı günümüzde değişmiş olmaktadır. Azınlıkların yani Rum ve Ermenilerin nüfuslarının ciddi şekilde azalması ve Adalara Müslüman Türklerin yerleştirilmesi sonucunda bu değişiklik gerçekleşmiştir.

Son olarak ilçeyi oluşturan Adaların isimlerini verelim:

1) Büyükada
2) Kınalıada
3) Burgazada
4) Heybeliada
5) Yassıada
6) Sivriada
7) Kaşıkadası
8) Sedefadası
9) Tavşanada

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.