ARİZONA NASIL BİR YERDİR?

ARİZONA NASIL BİR YERDİR?

ARİZONA NASIL BİR YERDİR?

Arizona, birçok farklı geleneği birbirine bağlayan bir kültür ve miras kavşağıdır. Eyaletin güney ve orta kesimlerinde ağırlıklı olarak Meksikalı Amerikalılar bulunur. Kuzey-orta ve kuzeybatı ilçeleri büyük ölçüde İngiliz soyunun sakinleri tarafından yaşanmaktadır. Arizona’nın kuzeydoğu kesiminde birçok Yerli Amerikalı var.

Arizona, mevcut nüfus artış eğilimleri devam ederse, 2035 yılına kadar azınlık çoğunluğunda bir devlet haline gelecektir. 2003 yılında, ilk kez, devletin beyaz (İspanyol olmayan) doğumdan daha fazla sayıda Hispanik doğum gerçekleşti.

Devlet, tarihi ve çağdaş eserleri sergileyen Heard Müzesi gibi birçok galeri ile Yerli Amerikan sanatının tanınmış bir merkezi. Sedona, Jerome ve Tubac tomurcuklanan sanatçı kolonileri olarak bilinir ve küçük sanat sahneleri büyük kentlerde ve devlet üniversitelerinin yakınında bulunur.

Olağanüstü doğal güzellikleri bulunmaktadır

Arizona, Painted Desert ve Grand Canyon’ın yanı sıra diğer birçok Ulusal Ormanlar, Parklar, Anıtlar ve Yerli Amerikan rezervasyonları gibi olağanüstü topraklara ev sahipliği yapmaktadır. Çarpıcı manzara, ruhsal arayışlardan doğa yürüyüşlerine, dağ bisikleti parkuruna ve Hollywood filmi yapımına kadar her şey için nefes kesici bir zemin oluşturuyor.

Devletin yarısından çoğunda dağlar ve platolar bulunur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Ponderosa çamının en büyük standını barındırır.  ( 600 m ) uzunluğundaki bir kazık olan Mogollon Rıhtımı, devletin orta kesiminde kesişir ve 2002 yılında devletin en kötü orman yangınını yaşadığı Colorado Yaylası’nın güneybatı kenarını işaret eder. Arizona, Havzada sıkı bir şekilde yer alır ve Kuzey Amerika menzil bölgesi. Bu bölge, tarih öncesi volkanik patlamalarla şekillendirilmiş, ardından soğutma kapalı ve ilgili çöküntü izlemiştir. Tüm bölge yavaş yavaş batıyor.

Büyük Kanyon, kuzey Arizona’da renkli, dik bir yanadır. Kanyon büyük ölçüde Büyük Kanyon Milli Parkı’nda (Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk ulusal parklardan birinde) bulunur. Kanyon milyonlarca yıl boyunca bir kanal kesen Colorado Nehri tarafından yaratılmıştır.

Arizona İklimi

Geniş alan ve yükseklik farklılıkları nedeniyle, devletin çok çeşitli yerel iklim koşulları vardır. Daha alçak rakımlarda iklim öncelikle çöl, ılıman kışları ve sıcak yazlar var. Mayıs ayından ağustos ayına kadar olan yaz aylarında 90- 120 ° F (32-48 ° C) arasında kuru bir ısı elde edilirken, ara sıra yüksek sıcaklıklar 125 ° F ( 52 ° C )’yi aşıyor. İlk olarak kuru iklim nedeniyle, yaz aylarında bazıları gündüz ile gece arasında genellikle 50 ° F ( 28 ° C ) kadar büyük sıcaklıkta büyük sıcaklık dalgalanmaları oluşur.

Arizona‘nın kuzeydeki üçüncü bölümü, önemli derecede yüksek rakımlara sahip bir platodur ve soğuk kışları ve hafif yazları ile oldukça soğuk iklimi vardır. Aşırı soğuk hava sıcaklıkları bilinmiyor; Kuzey eyaletlerden ve Kanada’dan gelen soğuk hava sistemleri zaman zaman 0 ° F (-18 ° C) ‘nin altındaki sıcaklıkları devletin üst kesimlerine getirerek eyalete doğru itilir.


3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir