Arnavutköy Gezi Rehberi

Arnavutköy Gezi Rehberi

Arnavutköy Gezi Rehberi

Arnavutköy Avrupa yakasının gelişmekte olan ve eski bir tarihe dayalı ilçesi olmaktadır. Tabii ki ilçeye ne zaman yerleşildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak devletin tarih arşivlerinden çıkan bilgilere göre 1800’lü yıllarda dahi ilçenin adı aynı olmaktaydı. Bu da bize ilçenin çok eski bir tarihe dayandığını göstermektedir. Bunun yanında Cumhuriyetin kurulması ile birlikte ilçe hakkında bilgiler daha da kesinleşmektedir. Cumhuriyet arşivlerine bakıldığı zaman ilçe de toplam 180 haneden oluşan Rum köylüler yaşamakta olduğu görülmektedir. Günümüzde ise Rumların yaşamış olduğu yerlere Eski Köy, Köy İçi, Aşağı Köy isimleri verilmiştir. Ancak Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Yunanistan ile imzalanan mübadele anlaşması ile Rum halk ile Yunanistan da yaşayan Türkler değiştirilmiştir. Bu bölgeye yerleştirilen Türklerinde Yunanistan’ın Dram Bölgesinden getirildiği bilinmektedir. Mübadelenin hızlı bir şekilde gerçekleşmemesi yüzünden Türk ve Rum vatandaşlar ilçe de yaklaşık 2 ay boyunca birlikte kalmıştırlar. Arnavutköy’ün en büyük kilisesinin de bulunduğu Rum bölgesi boşaltılmış ve dediğimiz gibi buralara Drama Türkleri yerleştirilmiştir.

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Peki Arnavutköy isminin nereden geldiğini merak ediyor musun? Gelin ilçenin adının nereden geldiğine birlikte bakalım. Bu konu hakkında verebileceğimiz ilk bilgi ilçenin önde gelenlerinden Arnavut bir vatandaşın ilçenin isim babası olarak bilinmektedir. Bunun yanında Avrupa’ya gidiş yolu da olan ilçe, Edirne’ye sınır olmaktadır. Bu güzergahta yaşayan Arnavutların olduğunu bilenler buraya Arnavut’un Köyü demektelermiş ve seneler sonra isim kalıplaşmıştır. Avrupa’ya giden yolda sadece bir bakkal ve bir konaklama yeri olmasından ve buralarda ulaşım imkanlarının kolay olmamasından dolayı, bu yoldan geçerken at konvoylarının kullanıldığı bilinmektedir. Edirne yolu ise 1936 yılında yapılmıştır ve ulaşım imkanı kolaylaştırılmıştır. Arnavutköy 1963 yılına kadar Eyüp ilçesinin semti olmaktaydı. Bu tarihten sonra ise Gaziosmanpaşa’ya bağlanmıştır. 2008 yılında ise Arnavut köy İstanbul’un bir ilçesi olmaya layık görülmüştür. Bu olay hem yerli halkın hem de orada yaşayanların yaşam standartlarının yükselmesine neden olmuştur.


İlçede en çok bilinen bölge İmrahor bölgesi olmaktadır. Bu isimde at yolu olan ilçenin at bakıcılarına verilen ismi olmakta ve adı oradan gelmektedir. Bu bölge Fatih Sultan Mehmet’in adının verildiği hara ile de anılmaktadır ve burası Tatar Türklerinin faaliyetleri ile canlanmaktadır Günümüzde de hala İmrahor tarihi dokusu ve bozulmayan doğallığı ile insanı kendisine bağlamaktadır.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir