Ataşehir’in Tarihi

Ataşehir’in Tarihi

Ataşehir’in Tarihi

Ataşehir ilçesi 2008 yılına kadar Kadıköy ilçesine bağlıydı. Bu tarihten sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe olması genel çapta düşünüldüğünde bölgenin özellikle son yıllarda göstermiş olduğu gelişime bağlanabilir.


Bu gelişime değinmek gerekirse bölgenin tarihine inmek gerekmektedir. Bu bölgede yerleşimin olmadığı yıllarda bölge mülkiyeti bireye aitti. Daha sonrasında bu bölgeye devlet el koymuş ve birçok farklı inşaat firması bu bölgeden arazi satın alarak yatırıma girişmişlerdir. Devlet desteği ve teşviki ile gerçekleştirilen bu yatırımlar sonucunda bölge tamamı ile bir uydu kent halini almıştır. Bu girişimler 2000 yılların başında gerçekleşmişti. Ancak bu bölge aradan o kadar yıl geçmesine rağmen günümüzde de inşaat şirketlerin en önemli yatırım sahası olma özelliğini korumaktadır.
İlçe olmasından sonra gelişime ara vermeyen Ataşehir özellikle günümüzde hemen her alanda insanların ihtiyaç ve zevklerine hitap etme özelliğine de bürünmüştür. Lüks siteleri ile insanlara konforlu bir hayatın kapılarını açmaktadır. Eğitim açısından bakıldığında bünyesinde özel başta olmak üzere sayısız okul barındırmaktadır. Özellikle özel okulların varlığı bölgedeki eğitim kalkınmasının yaşanmasına ön ayak olacak gibi gözükmektedir.


Bu ilçede yaşayan insanlar ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilecekleri yerlere sahiptir. Önceleri yerleşim dahi olmayan bu bölgede artık başka bölgelerden insanlar da gelip gitmeye başlamışlardır. Bunun sebebi bölge içinde dünyaca ünlü birçok markanın bulunmasıdır. Yan yana dizilmiş olan yiyecek içecek yerleri Ataşehir’i önemli kılan noktalardan biridir. Bununla birlikte ilçede iki adet de alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinin Ataşehir ilçesinin kalkınmasının başlıca nedenlerinden biri olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Optimum ve Palladium adındaki alışveriş merkezleri bölge açısından önemi çoktur. İnsanların sırf bu alışveriş merkezleri için bile bu ilçeyi tercih edebileceğini düşünmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Ataşehir Yakın Tarihi


Buraya kadar anlattıklarımız Ataşehir dendiği zaman insanların genel olarak akıllarına gelen kısımlarıydı. Ancak İstanbul’un hemen her ilçesinde olduğu gibi bu ilçede sosyoekonomik anlamda paradoks yaşanmaktadır. Ataşehir’in ilçe olması ile birlikte bölgeyi çevreleyen ve gecekondu mahallesi olarak kolaylıkla adlandırabileceğimiz bölgelerde bu ilçeye bağlanmıştır. Bu sebepten dolayı genel Ataşehir algısında değişim yaşanması normal karşılanmalıdır.


12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir