Bağcılar Tarihi

Bağcılar Tarihi

Bağcılar Tarihi

Bağcılar, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer almaktadır ve nüfus yoğunluğu en yüksek olan ilçe olmaktadır. En çok göç alan ilçeler arasında da ilk sıralarda yer alan ilçe, genellikle göçü Doğu Anadolu Bölgesi’nden almaktadır.

Bağcılar 1992 yılına kadar Bakırköy ilçesine bağlı idi. Ancak tarihi bir geçmişe sahip olan ilçe bu tarihten sonra ilçe olmuştur. Bağcıların tarihi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olunmamaktadır ve detaylı bir şekilde araştırılmamıştır. Ancak bilenen en kesin bilgi ilçede eski tarihlerde Rum nüfusun fazla olması ve bu ilçeyi Rum köylerinin oluşturduğudur. Rumların yaşadığı köylere verilen genel isim olan Mahmutbey Köylerinden de birisi olma özelliği göstermektedir. İlçenin o dönem ki isminin ise Cıfıtburgaz olduğu bilinmektedir.

Çoğu Avrupa Yakasında bulunan ilçelerde olduğu gibi bu ilçede de cumhuriyetin ilanından sonra mübadele ile Rum ve Yunan nüfustan arındırılmış, özellikle Selanik’ten getirilen Türkler yerleştirilmiştir. Bu mübadelenin yanı sıra Bulgaristan’dan da Türkler bu bölgeye getirilmiştir ve yaklaşık on yedi bin dönümlük arazi verilmiştir. Bu araziye Yeşilbağ adı verilmiştir. Ancak sanayileşmenin ve gelişmenin sonucunda yeşilliğin ve bağcılığın bitmesi ile bu isim değiştirilmiştir. Yaklaşık olarak 1975 yılına kadar ilçenin yerleşik nüfusu bağcılık ve bostancılık ile ekonomik kalkınmayı sağlamaktaydılar. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Anadolu’dan ciddi derecede almış olduğu göç ile ilçe plansız bir şekilde büyümüş, sonucunda gerekli alt yapı sağlanamamıştır. Bu da 1990 yılında ilçenin çarpık yerleşimi çok olan ve çoğu alt yapıya sahip olmayan bir kent olmasına neden olmuştur. Ancak Bağcılar 1992 yılında ilçe olması ile birlikte ekonomik kalkınma düzenlenmiş ve yetersiz olan alt yapı büyük oranda düzeltilmiştir. Günümüzde de ilçenin alt yapısı geliştirilmeye devam etmektedir.

Bağcılar Yakın Tarihi

Şu anda ilçenin temel sektörü tekstil olmaktadır. İlçede önemli ticari kuruluşlar olmakta ve ilçeye önemli istihdam sağlamaktadır. Çoğu basın merkezi ve önemli bankaların birimleri de Bağcılar’da bulunmaktadır. İlçe de tekstilin dışında metal işleri, gıda ve taşımacılık sektörü de gelişmiş olmaktadır. Günümüzde tarımdan tamamı ile uzaklaşılmış ve sanayileşmeye gidilmiştir. Bu ilçenin yeşillik alanını azaltmış ve doğal görünümünden uzaklaştırmıştır.


12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir