Bahçelievler Tarihi

Bahçelievler Tarihi

Bahçelievler Tarihi

Bahçelievler ilçesi 11 mahalleden kurulmuş olan İstanbul’un ilçelerinden biridir. İlçeye bağlı herhangi bir köy veya bucak bulunmaktadır. Şu an bu ilçenin bulunduğu alanda 50li yıllarda iki adet köy bulunmakta idi. Bu bölgedeki köyler o zamanlar Yenibosna ve Kocasinan’dı.

Bahçelievler ilçesi özellikle inşaat sektörünün bu bölgelere yatırım yapması sonucunda büyük bir gelişim sağlamış bir ilçedir. Bölgenin mimarisi İstanbul ilinin genel özellikleriyle örtüşmektedir. Bununla birlikte İstanbul’un bu konuyla ilgili yaşadığı sıkıntıları da birçok ilçede olduğu gibi yaşamaktadır. Sıkıntı olarak göze çarpan en önemli şey kuşkusuz yapıdaki düzensizliklerdir. İlçede yer yer iyi görünümlü apartmanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte gecekondu diye adlandırılan yerleşim çeşidine de sıkça rastlanmaktadır. Son dönemlerde ilçede artan alışveriş merkezleri ile birlikte bölgedeki siteleşme oranı da aynı doğrultuda gelişim göstermiş ve yeni siteler kurulmaya başlanmıştır.

İlçenin nüfusu özellikle 1960 yılından sonra artmaya başlamıştır. Bu durum İstanbul ilinin hemen hemen bütün ilçeleri için geçerli olan bir durum olmakla birlikte özellikle Avrupa yakası ve bu ilçenin bulunduğu bölgelerdeki alanlarda kendini daha fazla hissettirmiştir. Hızlı nüfus artışı beraberinde birçok sorun getirmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz şey aslına bakılırsa bu sorunların ufak bir kısmını oluşturur. İnsan sayısının artması ile yaşam standartları düşmüştür. Bu ilçedeki iş imkanları iş gücüyle aynı oranda olmadığı için ilçenin gelişimi sekteye uğramıştır. Sağlık hizmetleri yetersiz kalmaya başlamıştır. Ancak bu durumlar son yıllarda az da olsa düzelme yolundadır. Açılan devlet hastanesi ile birlikte oluşturulan sağlık ocakları ve sağlık evleri bu konudaki gelişime örnek olarak gösterilebilir.

Bahçelievler Yakın Tarihi

İlçe içerisinde irili ufaklı ticaret işletmeleri bulunmaktadır. Bu ticari işletmeler insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Bu ticaret işletmelerinin yanı sıra ilçe içerisinde yer alan alışveriş merkezleri de insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Bu alışveriş merkezleri İstanbul’un hemen her ilçesinde kurulmaya başlanmıştır. Bu tabii ki insanların isteklerine göre şekillenmiş bir durum olduğu için ardı arkası kesilmeden devam etmiştir. Bahçelievler ilçesi de diğer ilçeler gibi bu konuda sıkıntı yaşanmamaktadır. Bahçelievler ayrıca Bakırköy ilçesine yakın olduğundan dolayı da sahil sıkıntısı yaşamamaktadır.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir