Bakırköy Tarihçesi

Bakırköy Tarihçesi

Bakırköy Tarihçesi

İstanbul’un tarihi kadar eski olan Bakırköy şehrin her özelliğini bir araya toplamaktadır. Özellikle ekonomik ve turizm alanında dışarıdan gelen kişilere sunumda bulunan Bakırköy İstanbul şehrinin içinde ayrıca bir şehir olarak da geçebilmektedir.

Bizans dönemlerinde tam olarak çevresi belirlenen Bakırköy zaman içerisinde

  • Jeptimun
  • Makrohori
  •  Makriköy isimlerini de almaktadır. Son olarak Cumhuriyet döneminin de başlaması ile Bakırköy adını alarak günümüze kadar gelmektedir.

İstanbul’un en büyük alanları olarak da bilinen Jeptimun ilk olarak Latin imparatorluğunda ortaya çıkmakta ve isim almaktadır. İmparatorlukların değişmesi ver yerin öneminin de büyümesi ile Bakırköy üzün köy olarak da bilinmektedir. Tarih olarak da birçok efsanelere ev sahipliği yapan Bakırköy’de işgallerde bulunabilmektedir.

Bakırköy’de Turizm

Mamara denizi ile başlayan Bakırköy uzun bir sahil şeridine de sahip olmaktadır. İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’a gelen herkesin de bildiği Bakırköy de geniş yerlere sahip olan çayırlar yer almaktaydı. Bu yüzden piknik alanı ve gezi alanları olarak fazlaca tercih edilebilmektedir. Kıyı kahvelerinin de fazlaca bulunduğu Bakırköy de; Yeşilköy, Ataköy ve Florya plajları da bulunmaktadır. Daha çok yaz aylarında yoğunlaşan plajlarda eğlenceli olarak zaman geçirmek de vazgeçilmez olabilmektedir.

Fazlaca tercih edilmesi ile hava, kara ve deniz ulaşımı da rahatlıkla sağlanabilmektedir. Türkiye de bulunan birçok yere göre de ulaşım fazlalığı olarak da kayıtlarda geçebilmektedir. Hatta uluslararası havacılık alanında da büyük bir hava limanına ev sahipliği yapmaktadır. Atatürk havalimanı ile İstanbul’a gelen herkes ilk olarak Bakırköy’ü gezmektedir. Bu yüzden de yıldızlı oteller be alışveriş merkezleri de turistlere ve İstanbul da yaşayanlara hizmet etmektedir.

Semt yaşantısı olarak farklı kültürlerinde bulunduğu Bakırköy de nüfus yoğunluğu da fazlaca bulunabilmektedir. Hatta en eski yerleşim yerleri arasında bilinen mahallelerinden olan;

  • Cevizlik
  • Yeni mahalle
  • Sakız ağacı şeklinde bulunmaktadır.

Eski yerleşimlerin daha bulunduğu semtte tarihin izlerine rastlamak da ayrıca bulunmaktadır. 1960 yılından sonra kurulan Bakırköy deki Ataköy siteleri de zamanın izlerini taşımaktadır. Bu yüzden yukarıda bulunan mahallelerde mimari yapı hiç değişmemiştir. Böylece İstanbul’un gözde semtlerinden biri de Bakırköy olarak bilinmektedir.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir