Bakırköy Tarihi

Bakırköy Tarihi

Bakırköy Tarihi

Bakırköy, İstanbul’un Avrupa Yakasının sahil şeridinde yer alan ve tarihi geçmişe dayanan bir ilçe olma özelliği göstermektedir. Bunun yanında Bakırköy 1989 yılına kadar İstanbul’un en büyük yüzölçümüne sahip olan ilçelerin arasında yer almaktaydı. Ancak Bakırköy’den ilk önce Küçükçekmece ayrılıp ilçe olmuştur. Daha sonra ise Bahçelievler, Bağcılar ve Güngören ilçe yapılmıştır. Bu yapılan ilçelerin topraklarının bir kısmı Bakırköy’de olduğu için, ilçe ciddi anlamda toprak kaybına uğramış ve nüfusu ciddi anlamda azalmıştır. İlçe hakkında genel bilgimizi verdikten sonra gelin birlikte ilçenin tarihini inceleyelim.

Biraz mübalağ yapacak olursak bu ilçenin tarihini İstanbul’un tarihi ile özleştirmek mümkündür. İlçe Bizans döneminden bu yana önemini korumaktır. Bizans döneminde ilçe askeri ve siyasi merkez olmaktaydı. Bakırköy’ün bu zamanlarda ki adı Hebdomon olmaktaydı. Daha sonradan Jeptimun, Makrohori, Makriköy olarak değişmiş ve 1925 yılında bugünkü adını almıştır. Zamanında ilçeye bağlı olan ve o zamanlar adı Atastefanos olan Yeşilköy Rus işgaline uğramıştır ve ilçenin yapısının bozulmasına neden olmuştur. Bunun yanında ilçenin tarihinde en önemli paylardan birini de Fransız işgali almaktadır. Kurtuluş Savaşı ile birlikte ilçede ki de işgal ortadan kalkmış ve cumhuriyete ilk adım atılmıştır. İlçenin almış olduğu isimlerin tarihi sıralamasına bakacak olursak da , Bizans döneminde Makrohi ( Uzunköy ), Osmanlı döneminde Makriköy ve Türkiye Cumhuriyetinde Bakırköy halini almıştır. Bakırköy’e yerleşimin başlaması ise on beşinci yüzyıla dayanmaktadır. Bunun yanında Bakırköy’ün ilçe olması 19. Yüzyıla dayanmaktadır. İlçenin en önemli yeri ve en tarihsel mekanları Yeşilköy’de bulunmaktadır. Yani eski adı ile Ayastefanos’tadır.

Bakırköy Yakın Tarihi

İlçenin ekonomisi ise sanayi ve ticarete dayalı olmaktadır. Bakırköy’ün ticari hayatını canlı tutan alışveriş merkezlerini sayacak olursak şöyle sıralayabiliriz; Galleria, Carousel, Town Center, Capacity ve Marmara Forumu bunların arasına girmektedir. Bunların yanında ilçeyi canlı tutan birçok dershane ve özel okul bulunmaktadır. İlçede ki bu hareketlilik hem ticari hayatı hem de sosyal hayatı canlı tutmanın yanında ilçenin kültür düzeyini de arttırmaktadır. Bakırköy’ün tarihi miraslarına tanık olmak ve tarihi içinize çekmek için mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir