Başakşehir Tarihi

Başakşehir Tarihi

Başakşehir Tarihi

İstanbul Avrupa Yakasının yeni ilçe olmuş bir semtin tanıtımını sizlere yapacağız. Tahmin ettiğiniz üzere bu ilçe Başakşehir. Bahçeşehir, 2008 yılına kadar Küçükçekmece’nin bir semti olmaktaydı. Ancak bu tarihten sonra ilçe statüsü kazanmış ve semtin gelişimi hızlanmaya başlamıştır. Avrupa Yakasının iç kesimlerinde yer alan ilçe Arnavutköy, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile komşu olmaktadır. Marmara ya da Karadeniz’e kıyısı olmayan ilçe toplam üç ana bölgeden oluşmaktadır. Bu ana merkezler sırası ile şöyle olmaktadır. Başak konutları, Altınşehir ve Bahçeşehir. Saymış olduğumuz bu ana bölgeler Küçükçekmece ve Büyükçekmece ilçe sınırları içerisinde yer almaktaydı. Ancak bu semtler birleştirilerek Başakşehir ilçesi kurulmuştur.

İlçe tarihi çok eskiye dayanan bir tarihi bölgeye kurulmuştur. Bu bölgenin Osmanlı döneminde kullanılan adı ise Azatlık olmaktaydı. Barut imalatının yapıldığı semt, Osmanlı’nın barut ihtiyacının hemen hemen tümünün karşılandığı semt olmaktaydı. Bu bölge belli tarihten sonra Resneli Çiftliği olarak da anılmaya başlanmıştır. Ancak çiftlik topraklarının özelleştirilmesi ve parsellenmesi ile birlikte bugünkü Başakşehir’in temelleri atılmaya başlanmıştır. İlçenin diğer bir bilinmesi gereken özelliği ise İstanbul’da ilk yerleşim birimi olan Yarımburgaz Mağarası’nı bünyesinde barındırmasıdır. Bu mağara Altınşehir’in Kayabaşı yolu üzerinde yer almaktadır ve hala halka açık bir kültürel miras olma özelliği göstermektedir. Bu mağarada Bizans döneminden kalma kilise kalıntıları ve paleotik döneme ait kalıntılar bulunmaktadır. Ancak bu kalıntılar günümüze gelene kadar ciddi derece tahribata uğramıştır. Mağara birçok yerli filme de ev sahipliği yapmıştır. İlçede ki tarihi kalıntıların çoğu doğallığını korumayı başarmış ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Başakşehir Yakın Tarihi

İlçeyi diğer ilçe ve semtlerden ayıran en önemli özelliği ise bünyesinde Türkiye’nin en büyük yapay göletini barındırmasıdır. Bunun yanında sosyal yaşam alanları olarak da Sular Vadisi ve Başak Konutları söylenebilmektedir. İlçenin en gelişmiş semti Bahçeşehir olurken Altınşehir ise ilçenin altyapı bakımından en sorunlu şehri olmaktadır. İlçenin canlılığını arttırmak ve ekonomik kalkınmayı arttırmak için Türkiye’nin en büyük stadyumu da bu ilçeye inşa edilmiştir. Sizin de bildiğiniz gibi bu stadyum Atatürk Olimpiyat Stadı olmaktadır. Ancak bu stadyum ulaşımda yaşanan aksaklıklar sebebi ile istenilen kapasite ile işletilememektedir.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir