istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Başakşehir’de Gezilmesi Gereken Yerler

24.01.2021
1.384
Başakşehir’de Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbul Avrupa Yakasının yeni ilçe olmuş bir semtin tanıtımını sizlere yapacağız. Tahmin ettiğiniz üzere bu ilçe Başakşehir.  Bahçeşehir, 2008 yılına kadar Küçükçekmece’nin bir semti olmaktaydı. Ancak bu tarihten sonra ilçe statüsü kazanmış ve semtin gelişimi hızlanmaya başlamıştır.

Avrupa Yakasının iç kesimlerinde yer alan ilçe Arnavutköy, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Avcılar ile komşu olmaktadır. Marmara ya da Karadeniz’e kıyısı olmayan ilçe toplam üç ana bölgeden oluşmaktadır. Bu ana merkezler sırası ile şöyle olmaktadır. Başak konutları, Altınşehir ve Bahçeşehir.

Saymış olduğumuz bu ana bölgeler Küçükçekmece ve Büyükçekmece ilçe sınırları içerisinde yer almaktaydı. Ancak bu semtler birleştirilerek Başakşehir ilçesi kurulmuştur.

İlçe tarihi çok eskiye dayanan bir tarihi bölgeye kurulmuştur. Bu bölgenin Osmanlı döneminde kullanılan adı ise Azatlık olmaktaydı. Barut imalatının yapıldığı semt, Osmanlı’nın barut ihtiyacının hemen hemen tümünün karşılandığı semt olmaktaydı.

Bu bölge belli tarihten sonra Resneli Çiftliği olarak da anılmaya başlanmıştır. Ancak çiftlik topraklarının özelleştirilmesi ve parsellenmesi ile birlikte bugünkü Başakşehir’in temelleri atılmaya başlanmıştır. İlçenin diğer bir bilinmesi gereken özelliği ise İstanbul’da ilk yerleşim birimi olan Yarımburgaz Mağarası’nı bünyesinde barındırmasıdır.

Bu mağara Altınşehir’in Kayabaşı yolu üzerinde yer almaktadır ve hala halka açık bir kültürel miras olma özelliği göstermektedir. Bu mağarada Bizans döneminden kalma kilise kalıntıları ve paleotik döneme ait kalıntılar bulunmaktadır.

Ancak bu kalıntılar günümüze gelene kadar ciddi derece tahribata uğramıştır. Mağara birçok yerli filme de ev sahipliği yapmıştır. İlçede ki tarihi kalıntıların çoğu doğallığını korumayı başarmış ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Başakşehir Yakın Tarihi

İlçeyi diğer ilçe ve semtlerden ayıran en önemli özelliği ise bünyesinde Türkiye’nin en büyük yapay göletini barındırmasıdır. Bunun yanında sosyal yaşam alanları olarak da Sular Vadisi ve Başak Konutları söylenebilmektedir.

İlçenin en gelişmiş semti Bahçeşehir olurken Altınşehir ise ilçenin altyapı bakımından en sorunlu şehri olmaktadır. İlçenin canlılığını arttırmak ve ekonomik kalkınmayı arttırmak için Türkiye’nin en büyük stadyumu da bu ilçeye inşa edilmiştir.

Sizin de bildiğiniz gibi bu stadyum Atatürk Olimpiyat Stadı olmaktadır. Ancak bu stadyum ulaşımda yaşanan aksaklıklar sebebi ile istenilen kapasite ile işletilememektedir.

Başakşehir’de Gezilecek Yerler:

Bahçeşehir Göleti: 

İstanbul’un en büyük yapay göleti olan Bahçeşehir Göleti muhteşem manzarası ile eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Bu ihtişamlı güzelliği değerlendirmek için çevresinde reenkarnasyon alanı yapılmıştır.

Şamlar Tabiat Parkı:

Başakşehir’de bulunan Şamlar Tabiat parkına toplu ulaşım araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fıstık çamlarından oluşan Şamlar Ormanının içinde bulunan mesire yeridir. Bu tabiat parkında piknik alanı, çocuk oyun alanı ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. İstanbul’un kalabalığından kurtaracak temiz havaya sahip bu yeşil alanda aileniz ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Azatlı Baruthanesi: 

Osmanlı devleti zamanında barut üretiminde önemli bir yere sahip olan Başakşehir’de bulunmaktadır. 1795 yıllarında Nazırı Mehmet Şerif Efendinin önerisi ile yapılan Azatlı Baruthanesine Şamlar Köyünden yapılan bir derbent ile su ulaştırılmıştır. 1877 yılına kadar faaliyet gösteren baruthane günümüzde kısmen yıkık olsa da yeşillikler arasında tarihe şahit olan bu yapı görülmeye değer eserlerdendir.

Yarımburgaz Mağarası:

Başakşehir ilçesi sınırlarında kalan dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip. 2001 yılında yapılan çalışmalar ile öncelikli arkeolojik ve doğal sit bölgesi statüsüne sokulmuş olan mağara, Küçükçekmece Gölü’ne yürüme mesafesinde ve İstanbul şehir merkezine ise 22 kilometre kadar mesafede bulunuyor.


Yapılan çalışmalarda elde edilen kalıntı ve belge mahiyeti taşıyan bulgulardan anlaşıldığı üzere mağaranın, Alt veya Orta Buzul Çağı veya Eski Taş Çağı dönemlerinde kullanılmış olan bir mekan olduğu tespit edilmiş durumda. Yani en kötü ihtimalle yaklaşık 2 milyon yıl önce başlayıp 12 bin yıl önce sona ermiş olan bir dönemden bahsediyoruz.

Sular Vadisi:

İstanbul’un Başakşehir ilçesinde bulunan ve muhteşem mimarisiyle muhteşem bir görsel şölen sunan Sular Vadisi ailecek gidilebilecek ve güzel bir vakit geçirilebilecek yaklaşık 46 bin m2’lik yeşil alana sahip, yürüyüş parkurları ile zengileştirilmiş bir sosyal aktivite alanıdır.

Ziyaretçileri için birçok ayrıntının düşünüldüğü Sular Vadisi’nde 5 camii, uzunca bir dere, büyüklü küçüklü süs havuzlar, amfi tiyatro, cafeler, restoranlar, market bulmak mümkün. Ayrıca parka gezmeye gelen kişiler için 160 araçlık kapalı, 85 araçlık açık otopark bulunuyor.

Moipark Lunapark ve Babalu Aktif Eğlence Parkı çocuklarınızla doğum günü, okul, etkinlik vs. birlikte eğlenebileceğiniz güzel vakit geçirilen yerlerden bazılarıdır.

Ayrıca son dönemde Kayaşehir Millet Bahçesi de görmeniz gereken yerler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.