Beşiktaş Tarihi

Beşiktaş Tarihi

Beşiktaş Tarihi

İstanbul Avrupa Yakasının en gözde mekanlarına ve güzide tarihine sahip olan ilçesini bu yazıda sizlere tanıtmaya çalışacağız. Tahmin edebileceğiniz gibi bu ilçe Beşiktaş. Beşiktaş İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olmaktadır ve bu büyük ilçe adını da Beşiktaş semtinden almaktadır. Beşiktaş boğaz manzarası ile de muazzam bir manzaraya sahip olmaktadır. İlçenin boğaz manzaralı olan sahilinin uzunluğu yaklaşık 8.500m olmaktadır. Beşiktaş’ta birçok tarihi güzelliklere sahip olan semtler bulunmaktadır. Semtleri sıralayacak olursak Aşiyan ile başlayabiliriz. Aşiyan bebek ile Rumelihisarı arasında bulunan ve bugün de aynı ismini taşıyan bir semt olmaktadır. Bu isim Tevfik Fikret’in evinden gelmektedir ve Türkçe anlamı Kuş Yuvası olmaktadır. Bir diğer semtimiz ise Balmumcu olmaktadır. Bu semt Barbaros Bulvarı üzerinde yer almaktadır. 2. Mahmut döneminde yaptırılan bir de büyük bir çiftlik bulunmaktadır. Semtin bir diğer tarihi mimarisi ise Balmumcu Kasrı adında ki köşk olmaktadır. Bu köşk Abdülaziz döneminde inşa edilmişti.

Beşiktaş’ın En Güzel Semtleri

İlçenin en gözde semtlerinin başında ise Bebek gelmektedir. Semtin adı zamanın komutanı olan Bebek Çelebi’den gelmektedir. Bu isim ile de semtte bir köşk ve bir bahçe bulunmaktadır. Gece hayatı çok hareketli olan semt, her dakika canlılığını korumaktadır. Semtin sahil şeridinde ise yaklaşık 40 saray bulunmaktadır.

Gelelim günümüzde birçok organizasyonun ve etkinliğin yapıldığı Kuruçeşme’ye. Semt sarp kayalıklardan oluşan tepenin üzerine kurulu olmaktadır. Koru ve çok akarsu olması yüzünde Koruçeşme olarak da isimlendirilmiştir. Osmanlı zamanında bu semte birçok saray ve güzide bahçeler yaptırılmıştır. Bu bahçelerin bakımının yapılması için ise Avrupa’dan bahçıvanlar getirilmiştir. Günümüzde de bu bahçiler doğallığını ve güzelliğini korumaktadır.

Son anlatacağımız semt sadece ilçenin değil, İstanbul’un en özel ve güzel semti olma özelliği göstermektedir. Bu semti diğer semtlerden ayıran en önemli özellik ise asırlar boyunca birçok değişik etnik kökene sahip vatandaşların kardeşçe bir arada yaşayabilmesidir. Semtin en önemli mimari yapısı ise Ortaköy Camii olmaktadır. Bu camii on sekizinci yüzyılda Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Ancak camii Abdülmecit tarafından komple yıktırılarak tekrar inşa ettirilmiştir. İstanbul’un en hareketli semti olan Ortaköy, meydanı ile de ayrı bir özelliğe sahip olmaktadır. Ortaköy Meydanında hemen hemen birçok çeşitli ticari kuruluşları ve eğlence mekanlarını görebilmektesiniz. Bir gün her tarafta ışıklar sönse bile Ortaköy’de ışıklar hiçbir zaman sönmeyecektir, diyerek tanıtımımızı sonlandırıyoruz.


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir