Beykoz Tarihi

Beykoz Tarihi

Beykoz Tarihi

Beykoz Çatalca-Kocaeli bölümünün en batısında Kocaeli Yarımadası civarında yer almaktadır. Beykoz İstanbul Boğazı’ ı Beykoz’dan apaçık gözükmekte ve bu özelliği ile gerçek bir İstanbul ilçesi olma özelliği taşıdığını söyleyebiliriz. Beykoz ilçesi aynı zamanda hem Karadeniz hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir ilçe konumundadır. Birçok ile ve hatta ülkede bulunmayan bu özellik Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. Beykoz ilçesi ve çevresi genel olarak ormanlarla kaplıdır. İlçeyi çevreleyen orman ıhlamur, meşe, gürgen, kayın ve fındık gibi ağaçlardan oluşmaktadır. Beykoz ilçesi yükseltisi deniz seviyesi yani sıfır yükseltiden başlayarak 270 metre civarındaki yüksekliklere kadar çıkmaktadır.

Beykoz cumhuriyet döneminin ilk yıllarındaki sanayileşme politikasından dolayı genel olarak fabrikalarla kaplı bir bölge idi. Fabrikaların çoğalmasıyla birlikte bu bölgedeki yerleşim genel olarak işçiler tarafından gerçekleşmiştir. Boğazın en güzel yerlerinden biri olan bu ilçeye sonraki yıllarda çok büyük bir ilgi artışı gerçekleşmiştir. Bölgenin boğaza bakan kıyıları özellikle son yıllarda villalarla dolup taşmaya başlamıştır. Bu bölgelerin değerine yavaş yavaş farkına varılmaktadır. Bu doğrultuda yapılan inşaatlar Beykoz ilçesini çok farklı bir boyuta taşımıştır ve daha da taşıyacak gibi gözükmektedir. Ekonomik gelir düzeyleri yüksek olan insanlar tarafından tercih edilen ilçelerden biri olmaktadır.

Beykoz Yakın Tarihi

Bu bölüme kadar anlattıklarımız ilçenin görülen olumlu yönleri idi. Ancak İstanbul ilinin genel sorunları olarak niteleyebileceğimiz birçok sorun bu ilçede de mevcut durumdadır. Beykoz ilçesinde apaçık görülebilecek düzeylere varan plansız kentleşme kendini göstermektedir. Bu ilçedeki evlerin birçoğu tapusuz ve gecekondu diye tabir edilen yapılaşma eğilimi göstermektedir. Bu ilçede yaşanan imar sorunundan dolayı meydana gelen alt yapı sorunu bu duruma zemin hazırlamıştır. Çevresinin büyük bir bölümünün ormanlarla kaplı olmasından dolayı bu ilçedeki arazi mülkiyetinin büyük bir kısmı devlet hazinesine aittir. Şahıs arazileri bu ilçede şehrin diğer ilçelerine göre azınlıktadır. Bununla birlikte Beykoz ilçesi bünyesinde eski yerleşim yerlerini de barındırmaktadır. Bu yerleşim merkezleri Merkez, Yalıköy, Anadolu Hisarı, Paşabahçe ve Kanlıca’dır. Bu yerlerde kişilere ait müstakil evlerin eski tip konut tarzında olması bu bölgelerin buram buram tarih kokmasını sağlayan bir etken olmuş ve bu yönüyle de ilçeye farklı bir hava katmıştır.


12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir