Beykoz Tüm Özellikleri ve Gezilecek Yerleri

Beykoz Tüm Özellikleri ve Gezilecek Yerleri

Beykoz Tüm Özellikleri ve Gezilecek Yerleri

Ormanın içinde bulunan özelliği ile Beykoz’da farklı olarak bir yere gidebilirsiniz. İstanbul Boğazı’nı da manzara olarak görebilen İstanbul’un ilçesinde tarihi özellikler de görülebilmektedir. Karadeniz taraflarında yer alan aynı zamanda ormanı da bulunan Beykoz’un efsaneleri de fazlaca bulunmaktadır. Efsaneleri kadar gizli aşkları da farklı olarak bulunan ilçede tarihi kalıntıları korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Tarihi özelliği 2700 yılına kadar dayanan Beykoz da kayıtlara bakıldığında Roma döneminin özellikleri daha çok bulunmaktadır. Karadeniz den geçmek için kıyı şeridi olarak da kullanılan sahilde kurbanların kesildiği adak alanlarının da bulunduğu bilinmektedir. Adak adayanlarında buraya gelmesi içinde büyük dalgaların aşılması gerekmektedir.

Osmanlı zamanında ele geçirilen bu alanda muhteşem av köşkleri de yapılmaktadır. Zaman içerisinde inşa edilen av köşkleri eğlence merkezleri şeklinde de değerlendirilmektedir. Tarihi eser olarak bulunan yapıtlar arasında Mezidiye ve Hıdiv kasrı halen korunmaktadır.  Deniz yolu imkanının olması ile gelişim sürekli ilerleyen ilçe de kültür zenginliği de fazlaca görülmektedir. Beykoz ilk olarak 1402 yılında Yıldırım Beyazıt tarafında Osmanlı toplarına eklenmiştir.  O zamanlarda Amikos adında bulunan ilçenin yeni adı da Beykoz olarak belirleniyor.

Ormanlık alanının fazla olduğu içim av köşkleri de sürekli olarak artmaktadır. Günümüze kadar gelmeyi başaran av köşklerinin olduğu mahalleye de Tokatköy Mahallesi denmektedir.

Beykoz’da Bulunan Tarihi Yapıtları

Deniz sirkülasyonun da fazlaca bulunduğu Beykoz da günümüze kadar korunan birçok yapıtta yer almaktadır.

  • Kaymakdonduran çeşmesi
  • Anadolu feneri ve camii
  • İskender paşa camii
  • Mihrişah sultan çeşmesi
  • Abdülhamid Han Anadoluhisarı kalesi gibi daha birçok kasrı şeklinde tarihi yapıtlar İstanbul’un gezilecek yerleri arasında bulunmaktadır.

Beykoz’un merkezinde turistik tesislerinde bulunmasına yol açan Abraham Paşa Korusu ilçenin güzelliklerinden birisi olmaktadır. Farklı olarak dikkat çeken ve Boğazın güzelliğine eşlik eden Hekim Paşa yalısı da hem tarihi hem de ünlü şekilde bulunmaktadır.

İstanbul’da Beykoz’un Coğrafi Konumu

Çatalca Kocaeli bölümünün Kocaeli tarafından bulunan bölgesinde yer almaktadır. İstanbul Boğazı, Riva deresi, Ümraniye ve Üsküdar çevrelerine bakan Beykoz, deniz seviyesi olarak da 240 metreye kadar yükselmektedir.  İlkim olarak da İstanbul’dan farklı bulunan ilçede yaz aylarında daha çok akdeniz iklimi görülmektedir.


16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir