Bir Günde Sultanahmet Gezisi

Bir Günde Sultanahmet Gezisi

Bir Günde Sultanahmet Gezisi

İstanbul’un tarihi arasında yer alan Sultanahmet Osmanlı ve Bizans dönemlerinden miras olarak kalmaktadır. Her iki dönemden de eserleri bulunan Sultanahmet üzerinde tarihi, kültürel ve sanatsal olarak da birçok çeşit bulunmaktadır. Bunun içinde bir günde Sultanahmet gezisi yapmak daha keyifli geçebilmektedir. Böylece İstanbul gezinizin bir gününü yalnızca Sultanahmet için ayırmanızı öneririz.

İçerisinde cami, müze, medrese, çarşı gibi birçok alanı bulunduran Sultanahmet’te ilk göze çarpanlardan biri de Ayasofya Müzesi olmaktadır. Adı ile tüm dünyada bulunan Asayofya müzesi İstanbul’da gezilecek yerler şeklinde yapıla araştırmalarında başında gelmektedir. Aynı alanda yakın olarak yer alan Sultan Reşad Üç Yüzlü çeşmesi de gezilmesi gerekenler yerlerden olmaktadır.

Erdebil Tekkesi; geniş çaplı olarak yapılan araştırmalarda halvetin anlamını ve yaşantısını ayrıntılı olarak göstermektedir. Dinlenmek olarak da adlandırılan bu alanda şimdilerde dükkanlar bulunmaktadır.

Türk sanat eğitim merkezlerini bir arada tutan ve tarihi lokantaları da bulunan Caferağa Medresesi de bu keyifli olabilmektedir.

Soğukçeşme Sokağı; İstanbul’a ait olan fakat içinde İstanbulluların bulunmadı bu alanda sur içinden geçen sokak yer almaktadır.

İkram bahçesi; Hem manzara olarak hem de kafa dinleme yeri olarak eşsiz şeklinde bulunan yerler arasında olmaktadır. Bahçesi ve bakımı ile kendine hayran bırakan bu alanda dinlenmek ve huzur bulmak da kaçınılmaz olacaktır.

Topkapı sarayı surları; 15. Yüzyıldan kalma bu surlarda gezinti yapıldığında tarihin havası hala hissedilebilmektedir.

Haseki Hürrem Hamamı; gümünüzde eşya satıcılığı yapılan dükkanlar olarak kullanılan ve korunan Haseki Hürrem Hamamının mimari, Mimar Sinan olarak bilinmektedir. Osmanlı hamamları arasında en özel ve güzel olan bu alan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmada bulunmaktadır.

Yeşil ev; 19. Yüzyıldan kalan bu evin bahçesinde küçük sera ve pembe mermerden inşa edilen havuz bulunmaktadır.

Cedid Mehmet Efendi Medresesi; İstanbul sanatları çarşısı olarak da bilinen bu alanda; hat, tezhip ve ebru gibi özel sanatların çalışmalarını da görmek mümkündür. Aynı zamanda bir başka adı ile Kabasakal Medresesi olarak da kayıtlarda geçmektedir.

AhırKapı; Marmara sahiline de bakan bu alanda günümüzde tek kapı kullanımı bulunmaktadır ve sadece sahil yoluna açılmaktadır.

Mozaik müzesi; eserler içerisinde 6.yüzyıldan bu yana kalıntılarda yer almaktadır. Turistlerinde sıklıkla ziyaret ettiği bu alanda Türk sanatlarını anlatan halılarda fazlaca bulunmaktadır.

Sultanahmet Camii; Sedefkar Mehmed Ağa tarafında yapılan cami 17. Yüzyıldan bu yana kullanılmaktadır.

Sultanahmet Müzesi;  gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel olan bu alanda dünyaca bilinen müze özelliği de görülmektedir.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir