Büyükçekmece Gezi Rehberi

Büyükçekmece Gezi Rehberi

Büyükçekmece Gezi Rehberi

İstanbul Avrupa Yakasında bulunan ve İstanbul’un batı sahil şeridin de yer alan Büyükçekmece yüz ölçümü bakımından en büyük ilçeler arasında yer almaktadır. Büyükçekmece yazlık bir kent olarak da bilinmektedir. Güzel ve temiz sahili dolayısı ile denize girmek için de tercih edilmekte olan ilçe, yazın hareketliliğini hiçbir zaman kaybetmemektedir. Büyükçekmece,uzun bir sahil şeridi, alışveriş merkezleri, tarihi eserler ve mimari yapılar, kaliteli oteller, tiyatrolar, spor salonları ve su parkları bulunan ve her kulvarda istenilen gelişmişlik düzeyini yakalamış bir ilçe olmaktadır. Çok ilginç bir istatistiksel bilgiyi de sizlerle paylaşacak olursak, ilçe ülkenin en yüksek TV kulesini bünyesinde barındırmaktadır. Bu TV kulesi Avrupa’nın da en yüksek üçüncü kulesi olma özelliğini göstermektedir. Bunun yanında ülkenin en büyük sergi alanı da bu ilçede bulunmaktadır. Bu sergi TÜYAP tarafından yapılmakta ve büyük ilgi görmektedir.

İlçe eğitim kulvarında da oldukça geliştirilmiştir ve istenilen seviyeye ulaştırılmıştır. İlçe de üç ayrı özel üniversitenin kampüsü bulunmakta ve toplam 128 adet anaokulu dahil okul bulunmaktadır. Bunun yanında ilçede büyük bir devlet hastanesi bulunmakta ve özel olarak da iki hastane daha bulunmaktadır. Hastanelerin yanında hemen hemen her mahallede birçok poliklinik yer almaktadır.

Büyükçekmece’de Gezilecek Yerler

İlçede görülmeye değer ve tarihi dokusu üst seviyede olan tarihi yapılardan birkaç örnek verecek olursak, bunları maddeleyebiliriz.

  1. Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü
  2. Kurşunlu Han
  3. Sokullu Mehmet Paşa Camii
  4. İmaret Camii
  5. Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi

Büyükçekmece de çeşitli festivaller ve organizasyonlar da düzenlenmektedir. Hatta Dünya’nın en büyük 3. Festivali de burada düzenlenmektedir. Bu festival 2000 yılından beri gerçekleştirilmekte ve Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali olarak isimlendirilmiştir. Bu festival her sene temmuzun ikinci haftasında gerçekleştirilmekte ve yerli, yabancı sanatçılar vatandaşları eğlendirmektedirler. Bu festival ilçede ki Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilmektedir. Festival muazzam bir havai fişek gösterisi ile başlamakta ve havai fişek gösterileri ile sona ermektedir. Şu ana kadar tahmin edebileceğiniz tüm sanatçılar bu festivalde sahne almış bulunmaktadırlar. Sizler de ilçede bulunan festivale şehir dışından ya da başka ilçelerden gelebilirsiniz ve doyasıya eğlenebilirsiniz.


13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir