DÜNYADA POPÜLER OLAN GEZİLECEK 5 YER ÖNERİSİ

DÜNYADA POPÜLER OLAN GEZİLECEK 5 YER ÖNERİSİ

DÜNYADA POPÜLER OLAN GEZİLECEK 5 YER ÖNERİSİ

Patagonya, Şili / Arjantin

Patagonya, çimenlik, çöller, nehirler, pampalar ve Şili ve Arjantin sınırları boyunca uzanan And Dağlarından gelen çeşitli bir ekosistem bölgesi. Patagonya’nın iki kıyısı var, batıda Pasifik Okyanusu ve doğuda Atlas Okyanusu. Bölgede en çok ziyaret edilen turistik mekanlar arasında Valdés Yarımadası, Ushuaia ve Arjantin Gölü Bölgesi bulunur. Deniz, çöl ve orman flora ve fauna türleri, bol kuşlar ve çevre dostu tesisler de var.

Santorini, Yunanistan

Santorini, beş aktif volkanik adadan oluşan ve kraterin suya batmış halde bulunduğu bir gruptur ve Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları’nın bir parçasıdır. Toplamda, Santorini en az 15 bin nüfusu ile 35 mil kare bölgedir ve tatlı su ve az miktarda yağmurun olmaması nedeniyle insanlar susuzluklarını gidermek için şarap bol miktarda bulunur. Adadaki binalar, Yunan bayrağını (saflık, gökyüzü ve deniz) temsil eden mavi çatıları olan muhteşem beyaz kübik binalarda zengin Yunan mimarisini tasvir ediyor. Adada 500’den fazla kale, evlerden çok kilise ve erkeklerden daha fazla eşek var.

 

Zhangjiajie Wulingyuan Ulusal Parkı, Çin

Zhangjiajie Milli Parkı, Çin’in Hunan Eyaleti, Mao Zedong’un doğum yeri olan Wulingyuan Manzara Alanının bir parçasıdır. Park, hem UNESCO Dünya Mirası Alanı hem de UNESCO Global Jeoparkı olup mağaralar, uçurumlar, havuzlar, şelale ve yaban hayatı gibi çeşitli cazibe merkezleri sunmaktadır. Vahşi hayat, 3.000’den fazla bitki türü, vahşi maymun ve Çin devi semender, bulutlanmış leopar ve Çin su geyiği gibi nesli tükenmekte olan türler içeriyor. Bu parkta sanatsal bir geçmişi var, çünkü fotoğrafların keşfi yapılmadan önce Çin ressamları ve sanatçıları kayaların bazılarını oymuşlar. Yılda 30 milyondan fazla ziyaretçiye etnik mutfağı sunan 854 otel var. Buna ek olarak, yakındaki Zhangjiajie şehrinde dünyanın en uzun teleferik yolculuğu yanı sıra doğal manzaralar sağlamak için en büyük cam asansörlerden biri var.

Banaue Pirinç Terasları, Filipinler

Filipinliler, dünyanın sekizinci harikası olarak 2000 yıllık Banaue ya da Banawe Pirinç Teraslarına atıfta bulunurlar. Teraslara baktığımızda, el yapımı aletleriyle yerli Filipinlilerin onları bitişik ormantan su akıtacak bir sulama sistemi ile tamamlanmış Ifugao dağlarına nasıl eğittiklerini değerlendiren yaratıcı mühendisler olduğu açıktır. Terraza küçük pirinç tarımı olmasına rağmen, binlerce insan siteyi ziyaret etmenin yanı sıra benzersiz Ifugao kültürüne de etkileşimde bulunarak turizm patlama yaşıyor.

Milford Sound, Yeni Zelanda

Milford Sound, yeryüzünde sakin hava koşullarından yağmurda daha eğlenceli az sayıdaki yerden biridir. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda bulunan bu mekan, muhteşem yağmur ormanları, binlerce şelale ve nefes kesici uçurumlara sahiptir. 183 gün boyunca ortalama yıllık 275.59 inç yağış okyanusun üstünde 20 ayak tabaka temiz su yaratıyor ayrıca ek olarak yağmur ormandan göle giderken yağmur yıkıyor çünkü okyanus siyah görünüyor. Bu site hem UNESCO Dünya Mirası Alanı hem de Bir Önemli Kuş Alanı (IBA Site) olup, yıllık faaliyetleri arasında kano, backpacking ve okyanus seyrüsefer yapma hakkına sahip yaklaşık 1 milyon ziyaretçi bulunmaktadır. Ayrıca birçok penguen, yunus, mühür, balinalar ve çok çeşitli kuşlar var.


5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir