Esenler Gezi Rehberi

Esenler Gezi Rehberi

Esenler Gezi Rehberi

Esenler kuzeyinde Bayrampaşa ile komşu durumda bulunan İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Esenler ilçesinin yüzölçümü toplam 5.227 hektardır.

Esenler ilçesi İstanbul’un hemen her ilçesinde olduğu gibi Anadolu’dan gelen göçlerle nüfuslanmış bir ilçedir. Esenler ilçesi çevresindeki ilçelerden bir yönüyle ayrılmaktadır. Bu özellik Esenler’in farklı bir özelliğidir. Esenler ilçesinin komşuları genel olarak sanayi odaklı ilçelerdir. Zeytinburnu özellikle deri dokuma atölyeleri ile üne kavuşmuş bir ilçedir. Diğer bir komşusu olan Bayrampaşa ilçesi de sanayi ve ticaret açısından özellikle son dönemlerde büyük bir gelişim göstermiş ilçelerdendir. Çevresinde bulunan bu ilçeler sanayi ve ticaret açısından önemli gelişim göstermiş ilçelerdir. Ancak Esenler ilçesi bu ilçelerden farklı olarak bir yerleşim bölgesi konumunda bulunmaktadır. Bu özelliğinden ötürü bölgede genel olarak apartman daireleri ve müstakil evler bulunmaktadır. Yine aynı sebepten ötürü bu ilçenin nüfusu da çevresindeki ilçelerden biraz daha fazladır. Tabii ki fazla nüfuslanmış bölgelerin getirdiği birçok olumsuz sonuç da bu ilçede kendini iyiden iyiye hissettirmiştir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz gecekondulaşmadır. Anadolu’dan göç eden ve köy hayatını şehre taşıyan insanların düşünce yapısından ötürü bu sonuç kaçınılmaz duruma gelmiştir. Birçok açıdan sıkıntı yaratan ve yaratmaya devam eden bu sorunun çözümü için atılmış herhangi bir somut adım hala yoktur.

Esenler’de Gezilecek Yerler

Esenler ilçesi bilenin aksine eski bir yerleşim yeridir ve yine ilk duyulduğunda şaşılacak derece tarihi kalıntılara sahip bir ilçedir. Bugünkü Esenler ilçesinin bulunduğu topraklara ilk yerleşimin Bizans dönemine ait olduğu bilinmektedir. Bu gerçeğe birçok tarihçi kaynaklık etmektedir. Bölgede yerleşim kuran ilk insanların Rumlar olduğu söylenmektedir. Bu bölge üzerinde kurulmuş olan iki adet köy içerisinde yaşayan bu insanlar tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlamakta idiler. O denli bir tarım ağına sahiptiler ki burada yapılan tarımın Bizans ekonomisine çok büyük katkılar yaptığı söylenmektedir. Rumların yerleşim yerleri olan bu iki köyün etnik yapısı Lozan antlaşması ile değişime girmiştir. Antlaşma gereğince Rum kökenli vatandaşların Yunanistan’a göç etmesi ile birlikte bu bölgeler boşalmış ve tanhalaşmıştır. Daha sonra ise boşalan bu bölgelere Balkanlardan gelen Türkler yerleştirilmiş ve artık bir Türk yerleşim alanı halini almıştır. Esenler, 1993 yılı sonlarında ilçe statüsü kazanmıştır. İlçe sınırları içerisinde yer alan bölge bu tarihe kadar Bakırköy ilçesine bağlı idi.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir