Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Marmara Denizi kıyısında, Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim bölgesi olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle önem kazanan Florya giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.

Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında mimar Seyfi Arkan’a projelendirilen köşk, yazlık bir konut olarak yapılmış ve aynı yıl 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılmıştır.

Ulu Önder, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre burada yaşamış, siyasal ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmış, aralarında İngiliz Kralı VIII. Edward ve Madam Simpson’un da bulunduğu kimi önemli konukları burada ağırlamıştır.

Köşk, Atatürk tarafından son olarak 28 Mayıs 1938 günü kullanılmış, kendisinin ölümünden sonra bu yapılar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Sayın İsmet İnönü, Sayın Celal Bayar, Sayın Cemal Gürsel, Sayın Cevdet Sunay, Sayın Fahri Korutürk ve Sayın Kenan Evren tarafından kullanılmıştır.

16 Eylül 1988 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’mızca TBMM’ne bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilen bu yapılar topluluğu, restorasyona alınarak Atatürk Müzesi haline getirilmiş ve içinde “Atatürk İstanbul’da” konulu sürekli bir fotoğraf sergisi oluşturulmuştur. Öte yandan köşkün bir bölümünde de Atatürk ile ilgili çeşitli yayınlar tanıtılmakta ve satılmaktadır. Yaverlik ve Genel Sekreterlik binaları onarılarak TBMM sosyal tesisleri haline getirilmiş, bu binaların arasında kalan boşluğa kafeterya ve restoran hizmeti veren bir yapı eklenmiş, yine bahçe; kafeterya hizmetleri verilecek bir konuma getirilmiştir.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Giriş Ücretleri

Atatürk Deniz Köşkü giriş ücretleri şu şekilde;

  • Tam : 20 TL
  • İndirimli : 10 TL

Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyaret Saatleri

Köşkün ziyaret saatleri ise 09.00 – 17.00 saatini içermektedir. Buna göre köşkü ziyaret edecek olan kişilerin mutlaka 09.00 – 17.00 arasında gitmesi gerekiyor.

Florya Atatürk Deniz Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir

İstanbul ilinin Bakırköy ilçesine bağlı olan Atatürk Köşkü tam olarak Florya da yer alıyor. Atatürk köşkünü ziyaret etmek isteyen kişiler banliyö trenleri ile hızlı bir ulaşım imanlarından da en iyi şekilde yararlanabileceklerdir. Ayrıca otobüsler de köşkün önünden geçtiği için herhangi bir sorun yaşamadan hızlı ulaşımlar eşliğinde Florya Atatürk Deniz Köşkünü görebilme şansına sahip olacaksınız.

istanbul atatürk köşkü hakkında bilgi ile ilgili görsel sonucu


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir