“Galata Mevlevihanesi” Duymadıklarınız

“Galata Mevlevihanesi” Duymadıklarınız

“Galata Mevlevihanesi” Duymadıklarınız

Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Şahkulu Mahallesi Galip Dede Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kısa süre öncesine kadar  Divan Edebiyatı Müzesi adıyla anılan bu yer, 2007 senesinde başlayan restorasyon çalışmalarından sonra konsept olarak yenilenmiş ve bugünkü Galata Mevlevihânesi Müzesi adını aldıktan sonra 21 Kasım 2011 tarihi itibariyle ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. 6.800 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan müze, hafta sonu tatiliniz için değerlendirebileceğiniz seçeneklerden biri olabilir.

Mevlevihâne’nin bahçesinde Şeyh Galib ve Halet Efendi Türbeleri yer almaktadır. Müzenin sergi mekânları ise Semâhâne binasında bulunmaktadır. 3 katlı bir plandan oluşan semahane, girişte sema alanı, alt katta Derviş Odaları, üst katta ise mahfiller yer alacak şekilde tasarlanmıştır.

Cümle kapısının sağ tarafında bulunan Sebilü’l-küttab, Hasan Ağa Çeşmesi, Adile Sultan Sarnıç ve Şadırvanı, Çamaşırhane, Çilehane, Hamuşan, Mevlevi Mezarlık Haziresi müzede bulunan önemli yerlerdir. Hafta sonlarında düzenli olarak Sema programları düzenlenen müzeyi görmenizi ve mümkünse sema programlarına da katılmanızı tavsiye ediyorum.

Bina sekizgen planlıdır ve 18. yüzyıl Barok üslubunun güzel örneklerinden biridir. Bu bölümde Türk musiki aletleri ile Mevlevi kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Ahşap kafeslerle ayrılmış olan üst kısmında ise kronolojik sıra ile divan şairlerinin divanları ile mevlevihanede yetişmiş olan Şeyh Galibİsmail Ankaravî, Esrar ve Fasih Dedeler ile Şair Leylâ Hanım‘a ait el yazması eserler yer almaktadır.

1975 yılında müze olarak açılan Galata Mevlevihanesi, diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi, devrinin kültürünü ve sanatını yansıtan kurumlardan biridir.

 Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 09:00-19:00 (1 Nisan-1 Ekim)

 Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 09:00-17:00 (1 Kasım-14 Nisan)

 Tatil Günleri: Pazartesi

galata mevlevihanesi ile ilgili görsel sonucu


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir