Geçmişten Bugüne İstanbul Depremleri

Geçmişten Bugüne İstanbul Depremleri

Geçmişten Bugüne İstanbul Depremleri

Şiddetine göre büyük yıkıkların oluştuğu ve aynı zamanda can kayıplarına da yol açtığı en zor felaketlerden biride depremdir. Yer şekillerinden ve doğa olaylarından yola çıkarak bu durum kendini gösterebilmektedir. Ülkemizde deprem konusunda bulunan bazı bölgelerde bu duruma oldukça meyillidir. Marmara bölgesinde sürekli oluşan depremlerde bu olaya en yakın örnekler arasında olmaktadır. İstanbul da, Marmara bölgesinin en kalabalık şehirlerindendir. Bu yüzden İstanbul da doğa olaylarında can kayıpları daha çok olmaktadır. Kar fırtınası ve sel gibi doğa olayları hava durumu tahminlerinden dolayı önlemleri alınabilmektedir. Fakat deprem felaketinin tam olarak ne zaman olacağı bilinmemektedir. Bu nedenle olabilecek felaketlerin önüne geçilemediğinden maddi ve manevi kayıpları fazlaca olabilmektedir.

Tarih Sıralamasına Göre İstanbul Depremleri

 Geçmişten bu güne gelene kadar kayıtlarda bulunan İstanbul depremleri aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

  • İzmit’e olarak bilinen 24 ağustos 358 yılında meydana gelen depremde İstanbul’da oldukça etkilenmiştir. Buda kayıtlara geçen ilk İstanbul depremi olarak bilinmektedir.
  • Osmanlı döneminde fatih camisi kubbesinin de yıkılmasına sebep olarak bilinen 18 Aralık 1488 de yine bir İstanbul depremi meydana gelmektedir.
  • Küçük kıyamet olarak bilinen bir diğer deprem ise 1509 yılında olmaktadır. Aynı şekilde İstanbul da bu depremden etkilenerek yıkıklar ve çökükler yaşamaktadır.
  • 5 bine yakın kişinin can kaybının olduğu bilinen 12 Haziran 1942 depremi maddi hasar olarak da birçok binanın yıkılmasına neden olmuştur. Bu yüzden İstanbul depremleri arasında büyük hasarlı deprem olarak da bilinmektedir.
  • Binlerce insanın hayatını kaybettiği İstanbul körfez depremi, sabah saatlerinde olduğu için ölü sayısı tam olarak kayıtlara geçmemiştir.
  • 45 saniye süren ve 7,4 büyüklüğünde olan gölcük depremi 17 bin 480 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu bilinmektedir. 17 ağustos 1999 da 03.02 saatlerinde meydana gelen depremde İstanbul da büyük hasarlarda ortaya çıkmaktadır. Marmara depremi olarak da bilinen bu deprem aynı zamanda İstanbul da olan en büyük deprem olarak da kayıtlarda bulunmaktadır.

Tüm bu depremlerin en yüksek kayıplarda olduğu bilinmektedir. Bunların dışında deprem bölgesi olan İstanbul da sürekli olarak deprem olmaktadır. Hatta çevre illerde olan depremlerinde İstanbul üzerinden hissedilmesi sarsıntılar ortaya çıkmaktadır.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir