Geçmişten Bugüne Kadıköy

Geçmişten Bugüne Kadıköy

Geçmişten Bugüne Kadıköy

Tarihi ve geleneksel açıdan İstanbul’un en çok medeniyetleri bulunan Kadıköy, günümüze gelene kadar isim değiştirerek gelmektedir. Hem birçok İmparatorluk gören hem de Anadolu yakasının merkezi bulunan Kadıköy M. Ö. 675 yılında kurulmuştur. Kuruluşu ile bir anda yükselen Kadıköy’ün o zaman ki ismi edinen bilgilere göre Harhadon olarak anılmaktadır.  O zamanların bakır ülkesi olarak adlandırılan yerlerinden olan bu alanda ilk yerleşim yerleri Moda Burnu ve Yoğurtçu içinde bulunmaktadır.  Günümüze gelene kadar bir kalıntısı bulunmayan şimdiki Kadıköy’ün ilk yapısı Osmanağa Camii olmuştur.

İstanbul’un fethi öncesinde Kadıköy’e yerleşen Fenikeliler Kadıköy’e, Yeni şehir adını vermişlerdir. Fatih Sultan Mehmet’in şehri ele alması ise İstanbul kadısı olan Hızır beyden burada bulunmasına istemektedir. Böylece İstanbul Kadısının buraya bakım ve onarım yapması ile Yeni şehir adını Kadı Köyü olarak almaktadır. Dile gelen söylenti ile kolaylaşan Kadı Köyü de en son olarak Kadıköy adını almıştır.

Giderek gelişen ve küçük yerleşim yeri olan bu alanda Selimiye Kışlası ve Haydarpaşa Askeri Hastanesi alanı büyütmektedir.  Geliştikçe büyüyen Kadıköy de 19. Yüzyılın başlarında yapılan anıtlar oturmaktadır. Aynı zamanda o zamanda yapılan tüm anıtlar günümüze gelmeyi başarmıştır.

Askeri alanda gelişen Kadıköy verim alanlarını arttırmak için 1857 yılında düzenli olarak deniz üstünden vapur seferlerinde başlamıştır.  Böylece tüm İstanbul önemli merkezler arasına girmeyi başarmıştır. Bu anlamda Kadıköy ile Üsküdar Sancağı da birleşmiştir. Bu durum Kadıköy’ün önemini daha da arttırmış ve işlevsel olarak çalışmaları gün geçtikçe çoğalmıştır. İyice büyüyen Kadıköy Üsküdar’a olan bağlılığından ayrılarak 1930 yılında ilçe olarak devam etmiştir. Şehirleşme yolunda ilerlemesine devam eden Kadıköy, aynı zamanda nüfus olarak da şimdiki olduğu gibi hızlı bir şekilde artmaktadır.  İlk yapılan sayım çalışmalarında elde edilen bilgilerde 1940 yılında Kadıköy nüfusu tam olarak 58 000 ‘ e ulaşmıştır. Nüfus artışından ötürü ciddi anlamda ekonomik gelişme yaşayan Kadıköy küçük bir şehir olarak kabul edilmeye başlanmaktadır.

Ticari anlamda İstanbul için büyük avantajlı olan Kadıköy ilçesinde aynı zamanda Kadıköy çarşısı olarak tarihi ve el yapımı eserlerde bulunmaktadır. Zengin içerikli çarşısı ile İstanbul’a büyükçe bir ekonomik katkı sağlamaktadır.  Turistleri tarafından da ilgi görmeye başlayan Kadıköy’ün arkeolojik çalışmaları da yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile Kadıköy’e bağlı olan Kayışdağı, Kalamış Koyu ve Kurbağalıdere de milattan önce insanların yaşadığı bilgisi ortaya çıkmıştır. Bu alanlardan elde edilen yapıtlar arasında taştan ve topraktan yapılan eserler bulunmaktadır. Daha geniş çaplı olarak yapınan Söğütlü Çeşme ve Gazhane de çıkarılan eserler arasında inci, firuze taşı, balık iğnesi ve daha birçok alanda özel eserler ele geçirilmiştir.

Kadıköy ile kazı çalışmalarında ortaya çıkan ortan eserleri bulunan Truva şehrinde ortak kültürler de söz konusu olmaktadır. Kültürel anlamda gelişimi de büyük olan Kadıköy’e gitmek İstanbul’un her alanından mümkün olmaktadır. Hatta hem deniz yolu hem de kara yolu ulaşımı bulunmaktadır.  oldukça kalabalık Kadıköy’de mis gibi denize karşı çay ve simit yemek büyük keyif vermektedir. Daha sonrasında antika pazarını gezmek, Moda ya da Cadde Bostan sahilinde yürümek Kadıköy’de zaman geçirmek için önemli olmaktadır. Çeşitli lezzetler arasında tüm kültürlere ev sahipliği yapan Kadıköy’de Herkes tarafından bilinen tavuklu pilav da yenmeden dönülmemektedir.

Son olarak Kadıköy’ün doğusunda Maltepe ilçesi, batı ve güneyinde Marmara denizi, kuzeyinde ise Üsküdar bulunmaktadır. Yukarı da bulunan bilgiler dahilinde de belirttiğimiz gibi İstanbul’un her yerinden Kadıköy’e ulaşım söz konusu olmaktadır.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir