Haydarpaşa Garı Hakkında Bilinmeyenler

Haydarpaşa Garı Hakkında Bilinmeyenler

Haydarpaşa Garı Hakkında Bilinmeyenler

Ayrılıklara ve kavuşmalar şahitlik eden Haydarpaşa garı İstanbul ve Anadoluyu da birbirine bağlamaktadır. Birçok hikayesi de bulunan Haydarpaşa garı hala kullanıma açık şekilde devam etmektedir.

Filmlerde de geçen tren garı üzerinde efsane hikayelerde dilden dile dolaşmaktadır. Tren düdüklerinin sıkça duyulduğu seslerin yanı sıra dışardan izlenmesi de kişilere ayrıca huzur vermektedir. Taş duvarlar ile çevrili olan Haydarpaşa tren garın yangınlarda zamanla yaşanmıştır. Bu gibi olayların merak edilmesi üzerinden Haydarpaşa hakkında bilinmeyenler şeklinde yaptığımız araştırmalarda yazımızda yer almaktadır.

Tarihi Haydarpaşa Garı

30 Mayıs 1906 yılında bu yana kullanılan tren garı iki Alman mimar tarafında inşa edilmiştir. Yapımı sırasında 1500 İtalyan taş ustasının iki yıl boyunca çalışmasında detaylar arasında yer almaktadır. 1908 yılında tam olarak biten Haydarpaşa garı 19 Mayıs günü kullanıma da açılmıştır. Haydarpaşa garı öncesinde tren yolu olarak tercih edilen alan da Pendik demir yolunun başlangıcı olmaktadır.

III. Selim için yapılan Selimiye Kışlasında emeği çok olan Haydar paşanın yaptıklarına karşılık adına tren garı inşa edilmiştir. İlk başlarda Alman şirketi tarafından yönetilen tren garının adı da Anadolu demiryolları şeklinde bilinmektedir. Daha sonra Anadolu ve Bağdat şirketleri de ortaklık kurarak tren garının kullanımı da artmaktadır.

İstanbul’un eşsiz manzarasına da sahip olan tren garında kendi üzerinde de farklı bir yapıya sahip olmaktadır.  Kuş bakışı olarak bakıldığında “U” harfi şeklinde görülen tren garında tüksek tavanlarda odalarda görülmektedir. Her oda üzerinde de buluna işlemeler el işi şeklinde yapılmıştır. İstanbul da gezilecek yerler arasında da bulunan Haydarpaşa tren garında her gün birbirinden farklı hikayelerde görülmektedir.

Bina içerisinde bulunan avlu her biri 21 metre uzunluğunda odalar açılmaktadır. Yaklaşık olarak da 100 ahşap üzerine inşa edilmiş tren garı genişlik olarak da fazlaca büyüktür. İç kısmında bulunan işlemeler ve çeşitli olarak bulunan direk tasarımları da tarihin izlerini taşımaktadır. Selimiye tarafında bakan cephe üzerinde dikdörtgen pencereler bulunmaktadır. Deniz tarafına bakan cephede ise daire şeklinde kuleler görülmektedir.

Haydarpaşa Garının Yangınları Ve Patlamaları

6 Eylül 1917 yılında İngiliz casusu tarafından düzenlenen sabotaj ile garda patlama gerçekleşmiştir. Yüzlerce askerin kaybedildiği bu patlama sonrasında yangında çıkmaktadır. Patlama ve yangının birleşmesi ile yakın semtler olarak bulunan Kadıköy ve Selimiye de evlerin camları da kırılmıştır.

15 Kasım 1979 yılında da “Independanta” adlı yakıt tankeri patlayarak Haydarpaşa garı zarar görmektedir.

Bu iki patlama ve yangından sonra Cumhuriyet döneminde eski hali korunarak  düzenlemeleri tamamlanmış ve günümüzdeki halini almıştır.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir