İhtişamlı Tarihi ile İstanbul

İhtişamlı Tarihi ile İstanbul

İhtişamlı Tarihi ile İstanbul

 

2650 yıllık tarihçesiyle günümüzde hala ihtişamını sürdüren İstanbul, dünyaca ünlü bir metropol şehir olmuştur. Her dönemde ismi farklı olsa da konumu açısından oldukça ilginç ve ilgi çekici bir şehir olmayı başarmıştır. Şehir onu ele geçiren medeniyetler tarafından adlandırılmış ve uzun yıllar o şekilde anılmıştır.

Bu ihtişamlı şehir ilk başlarda Byzantion olarak adlandırılmıştır. Yunanlılar tarafından işgal edildiği dönemde bu ismi almıştır. Ardından ise roma şehri haline gelip Konstantinopolis ismini almıştır. Romalılardan sonra ise Osmanlı Devletinde de bu şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Osmanlı’nın son zamanlarına doğru İstanbul adını almış ve günümüzde hala İstanbul ismi benimsenmiştir.

İstanbul’un tarihi milattan öncelere dayanmaktadır. Şehrin oluşumu milattan önce 600’lü yıllara dayanmaktadır. Şehrin o dönemde körler şehri olarak anıldığı söylenmektedir. Dönemin hükümdarının bir kahine gitmesi sonucu bu şehri ele geçirmesi gerektiğini öğrenir. Yunanistan’dan İstanbul’a gelecek topraklarını genişletir ve İstanbul’a ilk ismini verir.

Roma Güçleri Elindeki Konstantinopolis

Konstantinopolis, yine Yunan hükümdarının yaptığı gibi Roma İmparatorluğu döneminin hükümdarının bu şehri görüp ele geçirmek istemesi ile sahip değiştirmiştir. En büyük etkenlerden birisi ise İstanbul’un harika bir mevkiye sahip olmasıdır.

Konstantinopolis’i gören hükümdar bu yedi tepeye ihtişamlı bir görünüş katmak ister ve birçok eser yaptırır. Şehri bambaşka bir boyuta taşıyan hükümdar onu bir kaç yıl sonra Neu Roma olarak anmaya başlar.

Uzunca bir süre bu gösterişli şehir Roma İmparatorluğu’nun başkenti halinde kalmıştır. Bir başkent olması için tüm mimarlıklar çalışmaları yapılmış ve şehir eski sınırlarını aşıp genişletilmiştir. Bu da ayrı bir nüfus yoğunluğuna neden olmuştur.

Roma İmparatorluğu ikiye bölündüğü zaman Doğa Roma İmparatorluğu’nun başkenti olarak kalmaya devam eder. Bu şehri alan hiçbir medeniyet onu geri vermek istememektedir. Ancak Roma hükümdarlığı da Gotların saldırısı sonucunca kaybederler.

Osmanlı’nın Dokunuşu ile İstanbul

Fatih Sultan Mehmet’in tarihe yazılmış İstanbul’u kuşatması İstanbul’a muhteşem bir hava katmıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Osmanlı İmparatorluğu’nun Padişahı ile Müslüman bir mimariye “merhaba” demiştir. Bizans dönemi eserlerinin yanı sıra en ünlü yapı olan Ayasofya, Padişah’ın ilgisini çekmiştir.

Restore yapım işlemlerinin ardından eski yapılar onarılmış ve cami ve saraylara dönüştürülmüştür. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a İstanbul havası katan o kültür karmaşasını yaşatmaya başlatmıştır.

İlk zamanlarda şehrin ismini Konstantiniyye olarak kullanarak Roma İmparatorluğu’nun başkentini aldığını göstermiştir. İstanbul isminin kökeni ise Byzantion ismini kullandığı dönemde şehir merkezi olarak kullanılan Stanpoli’dir.

 

 


8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir