İstanbul Efsaneleri

İstanbul Efsaneleri

İstanbul Efsaneleri

Dünya genelinde birçok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul efsaneleri ile de adından söz ettirmeyi başarmaktadır. Yüzyıllar boyunca süren efsaneleri şimdilerde İstanbul güzellikleri ile anılmaktadır. Her yeri ayrı güzel olan İstanbul efsaneleri şehrin tüm özelliklerini kapsamaktadır.

Perilerin şehri İstanbul

Dünya genelinde bu adla bilinen İstanbul’un hikayesi insanoğlunun yaratılmadığı zamanlarda başlamaktadır. Periler tarafından başlayan aşk İstanbul Boğaziçi kısmında devam ederek orayı güzelleştirmektedir. Bu anlamda dünyanın en güzel yerleri arasında girmeyi de başaran Boğaziçi efsane sarayı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Meleklerin inşa ettiği surlar

Rumlar tarafından belirtilen inanına göre İstanbul surlarını meleklerin inşa edildiği söylenmektedir. Aziz Konstantin zamanında inşa edilen surların melekler tarafından yapılmasının ardından denildiğine göre “buraya yerleşmelisin, fakat atından inme, sakın arkana bakma ve atını yola çıktığın yere sür” şeklinde söylendiği de kulaktan kulağa yayılmaktadır. Bu sözlerin üzerine atın geçtiği yerlerde surların kendiliğinden yükseldiği söylenmektedir.

Çemberlitaş kutsal kadeh figürü

Hz İsa’nın ölmeden önce son olarak kullandığı kadehin bulunduğu söylenmektedir. Efsaneye göre bu kadeh bin havari tarafından saklanmakta ve korunmaktadır. Aynı şekilde inanışa göre bu kadehten su içen ölümsüz olmaktadır şeklinde söylemler bilinmektedir. Bu yüzdenden Çemberlitaş da bulunan sütunun altında bu kadehin saklandığı söylenmektedir.

Kapalıçarşı altında bulunan tüneller

Kapalı çarşının altında bulunan tünellerin; birbirine bağlı dehlizlerle çevrili olduğu ve her dehliz Yerebatan Sarayına çıktığı gizli bölmelerden oluştuğu söylenmektedir. Efsaneye göre bu dehlizler devam ederek Marmara Denizinden Kınalı Ada’ya doğru ilerlemektedir. Dehlizlere ulaşmak içinde yine efsaneye göre Kapalıçarşı’nın gizli bölmeleri kullanılmaktadır.

Ayasofya’nın inşa edilmesi için gönderilen hazineler

Efsane anlatımlarına göre “ genç bir adan Ayasofya’nın inşa edilmesi için imparatordan katır istemektedir. Bu katırlara altın yükleyip geri getiren adam İmparator’dan katıları tekrar istemektedir. Fakat imparator katırları vermemektedir. Daha sonra altınların nereden geldiğini bilmek için verilen katırlar ile genç adam takip edilmektedir. İmparatorun gelen altınları kimsenin bilmediği gizli saraylardan gelmesini öğrenmesi ile melek olan adamın tılsımı da bozulmaktadır.”

Bu gibi daha birçok efsaneye ev sahipliği yapan İstanbul’da nice masallar ve hikayelerde fazlaca bulunmaktadır.


18 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir