İstanbul Rehberi

İstanbul Rehberi

İstanbul Rehberi

Her köşesi keşfedilmeyi bekleyen sırlarla dolu şehir İstanbul’dur. Bir şehirde olması gerekenlerden fazlasına sahiptir. Tüm karmaşıklığı ise onu en gözde şehirlerden biri yapmıştır. İstanbul’u keşfetmek ise her insanın hayatında en az bir hafta ayırarak yapması gerekenlerdendir. Peki, İstanbul’u gezmek için nereden başlanmalıdır? Kısa bir İstanbul rehberi için yazımıza devam edeceğim.

Öncelikle İstanbul geziniz için önceden bir plan yapmanız her semti ayrıntılı ve bağlantılı gezmenize yardımcı olacaktır. 1500 metrekarelik bir alanı keşfe çıkmak kolay bir gezi olmayacaktır. İstanbul semtleri arasında görmek isteyeceğiniz bazı yerler arasında olabilecek yerler aşağıda verilmiştir.

İlk olarak Ayasofya Cami ile turunuza başlamanızı öneririm. Giriş ücreti ile direkt müzeye girebileceğiniz gibi özel bir rehber ile turunuzu da yapabilmektesiniz. Birçok açıdan sizi büyüleyecek eserler ve kalıntılar ile İstanbul turunuzu başlatabilirsiniz. Konumu açısından oldukça merkezi olması ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Yarım gününüzü mutlaka ayırarak turunuz ayarlamalısınız. Ayrıntılı olarak her eseri inceleyip İstanbul’un tarihini koklayabilirsiniz.

Blue Mosque adı ile bilinen Sultan Ahmet Cami ise diğer durağınız olmalıdır. Bütün ihtişamı ile İstanbul’a etnik bir hava katmaktadır. Caminin bir diğer özelliği ise 6 minareli olmasıdır. Mimar Sinan’ın yaptığı en büyük cami unvanındadır. Cami ziyaretini dilerseniz ziyaretçi olarak da ziyaret edebilmektesiniz. Cami içerisine girmeden gerekli kıyafet koşullarına uyduğunuza emin olunuz.

İstanbul Turunda Bir Gün

Bir diğer nokta ise Yerebatan Sarnıcı olabilir. Bir önceki duraklarınıza çok yakın bir konumda olan bu Bizans dönemi eser tarafından büyülenebilirsiniz. O dönemde sarnıç üzerinde bir bazilika olduğu için bu yapının inşa edildiği bilinmektedir. Bölge ve bazilikanın su ihtiyacı buradan karşılanmış. Medusa’nın başı da sarnıç içinde yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı ise bir sonraki durak olmalıdır. En büyük eserlerden birisi de odur. Müze olarak kullanılan sarayı ziyaret saatlerinde ziyaret ettiğinize emin olunuz. Atatürk’ün de hayatını kaybettiği yer olması nedeniyle birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Görmek isteyeceğiniz bir diğer yer ise Gülhane Parkı olabilir. Saraya çok yakın inşa edilen bu park tüm Türkiye için ünlü olmuştur. Birçok şiire ve şarkıya konu olan bu park bazı dizi ve filmlere de konu olmuştur.

İstanbul turunuza Eminönü’ne ilerleyerek devam edebilirsiniz. Deniz kenarındaki balıkçılardan balık ekmek ile öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Hemen karşısında bulunan tarihi Mısır Çarşısı’nı da ziyaret etmelisiniz. Oldukça ünlü bir tarihi olduğu için günde binlerce ziyaretçi almaktadır.

Turunuzun bir diğer durağı ise Galata Kulesi olabilir. Kuleye çıkmak için yaklaşık 5 dakikalık bir tramvay kullanabilirsiniz. Dünyanın en eski tramvayı olan bu tramvay binaların zeminlerinden Galata Kulesi’ne kadar çıkmaktadır. Tüm İstanbul’u ayaklarınız altına alacağınız bu kule ile İstanbul turunuza devam edebilirsiniz.

Galata Kulesi’nin ilerisinde ise aktif gece hayatıyla bilinen Beyoğlu’na uğrayabilirsiniz. Tüm alışverişlerinizi yapabilir ve güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir