İstanbul ve Galata Kulesi Tarihi

İstanbul ve Galata Kulesi Tarihi

İstanbul ve Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’a gidildiğinde gezilmesi gereken yerlerden birisi de Galata kulesi olmaktadır. Özellikle aşıkların ziyaret ettiği bu alan dünya genelinde de bilinen yerler arasındadır. Özel hikayelere ve efsanelere de ev sahipliği yapan Galata kulesinde eşsiz manzarayı izlemek de kaçınılmaz olmaktadır.

Yaklaşık olarak 69,90 m yüksekliğinde olan Galata kulesinin duvar kalınlığı da 3,75 m şeklinde olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda da kulenin inşa ağırlığı 10 bin ton kadardır. Bizanslılar zamanında ilk adı olarak kayıtlarda birden fazla isme sahip olmaktadır.

  • Bizanslılar tarafından Magalos Pyrgos (Büyük Burç)
  • Cenevizliler için Christtea Turris (İsa Kulesi)
  • Yunanlılar içinde süt manasına gelen Gala şeklinde bilinmektedir.

İstanbul’un diğer efsaneleri olan Yerebatan Sarnıcı ve diğer bilinen yeri olan Kız Kulesi gibi Galata Kulesi de en çok gidilen yerlerin başında gelmektedir. Kayıtlarda bulunan efsaneye göre Kız Kulesinin güzelliğine karşılık olarak Galat Kulesinin yakışıklılığı belirlenmektedir. Bunun günümüze gelmesine sebep olan Hezarfen Ahmet Çelebi tarafından anlatımı yapılmaktadır.

Galata Kulesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

528 yılında tamamlanan Galata kulesi, Bizans İmparatoru olan Anastasius Oilosuz tarafından yaptırılmıştır. Böylece imparatorluklara göre de sahiplenilen ve isim değiştiren Kule son olarak İstanbul’un fethi ile Osmanlının olmuştur. Böylece ilk olarak 16. yy’da tersane esirlerinin bulunduğu barınak haline gelmiştir. Bunun ardından Mehteran Ocağı olarak kullanılmıştır. Son olarak 1874 yılından sonra çıkan yangından sonra II. Mahmut zamanında Galata Kulesi’ne dönüştürülmüştür.

Turistler kadar İstanbul’da yaşayanlarında sıkça tercih ettiği yerlerden olan Galata Kulesi içerisinde restoranlar ve özel işletme yerleri de bulunmaktadır. İstanbul’un birçok yerinden kolayca ulaşımı bulunan Kuleye İstiklal Caddesinden yürüyerek de gidilebilmektedir. Aynı şekilde Eminönü’nden de yürüyerek gidebilmek mümkündür. Aynı zamanda hediyelik eşyalarında alınabileceği yerlerde fazlaca bulunmaktadır.

Her katı ayrıca güzel olan Galata Kulesinin manzarası da görülmeye değer olmaktadır. Giriş ücreti olarak hem Müze kart kullanımı hem de yabancı ve yerli turistler için fiyat alınmaktadır. Giriş saati 09.00’da başlayan ziyaret akşam saatlerinde 19.00 aralığına kadar açıktır. Galata Kulesi içerisinde bulunan restoranda 20.00 ‘a kadar açık olmaktadır.

Özel günlerde restoranların tercih edilmesi için öncelikle rezerve yapımı gerekmektedir. Böylece sorunsuz giriş ve özel gün kutlaması da yapılabilmektedir. Restoran’ın terası da bu anlamda görülmesi gereken manzaralar arasında yer almaktadır. İstanbul’un en beğenilenleri arasında da bulunan Galata Kulesi ziyaret içinde erken saatler tercih edilmelidir. Günün ilerleyen saatlerinde insan kalabalığı da yoğunlaşabilmektedir. Aynı zamanda güzel havalarda da ziyaret saatleri erken yapılması rahat gezmek için önerilmektedir.  Galata Kulesi ziyaret saatleri aralıklar için İstanbul trafiğinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.  Böylece zamandan kazanarak Galata Kulesinde daha çok zaman geçirmek de keyifli olabilmektedir.  Sonuç olarak bir gün içerisinde Galata Kulesinde tam anlamı ile zaman geçirmek eğlenceli ve romantik geçebilmektedir.


15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir