İstanbul’da Bir Gizli Bahçe…

İstanbul’da Bir Gizli Bahçe…

İstanbul’da Bir Gizli Bahçe…

İstanbul’da Gizli Bahçe Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesine bağlı Kemerburgaz – Bahçeköy yolu üzerinde yer almaktadır. İstanbul’da gizli bir bahçe olarak görülen Atatürk Arboretumu, doğayla baş başakalmayı ve yeşillikler içerisinde gezmeyi sevenler için görülmesi gereken bir yerdir. Arboretum’da kendinizi canlı ağaç müzesinde gibi hissedebilirsiniz. İstanbul’un metropol havasından yeşile sığınmak istediğinizde, Atatürk Arboretumu’nu gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu, 296 hektarlık bir alan üzerindedir. Dünyanın farklı yerlerinden getirilen iki bin çeşit bitkiye ev sahipliği yapar. Eğitim amaçlı kurulmuş bilimsel bir yer ve aynı zamanda halka ziyaretine de açıktır.

Atatürk Arboretumu’nun Tarihi

Çeşitli bitkilerin sergilendiği, çok geniş bir alana sahip olan Atatürk Arboretumu’nun temelleri; 1949 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne bir arboretum kurma önerisi götürmesiyle atılır. Orman Fakültesi ve Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün ortak çalışmaları sonucunda arboretum kurma çalışmalarına başlanır. Sonraki yıllarda, projenin hazırlaması için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi EnspektörüGuinet İstanbul’a davet edilir. 1959-1961 yıllarında Guinet’in çalışmalarıyla Atatürk Arboretumu’nun yol ağı planlanır. 1982’ye kadar geçen süreç içinde alt yapı ve dikim çalışmaları devam eder. Arboretum, Atatürk’ün 100. doğum yılı kutlamalarına istinaden Atatürk Arboretumu adını alır.

Atatürk Arboretumu Ziyaret Kuralları

Giriş ücretlidir; fiyatlar hafta içi ve hafta sonu, öğrenci ve yetişkin olarak farklılık gösterir.  Atatürk Arboretumu, piknik alanı olarak kullanılamaz. Her türlü yiyecek ve içecek girişi yasaktır. Ayrıca evcil hayvan ve her türlü açık hava oyuncaklarının içeri girişine de izin verilmez. Profesyonel çekim ekipmanları da içeri alınmayanlar listesindedir. Eğer profesyonel çekim yapılmak isteniyorsa ek ücret ödemek gerekmektedir. Her türlü fiyat konusunda güncel bilgilere ulaşabilmek için telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Arboretumun kapalı olduğu tek gün Pazartesi’dir.

Yaz ve kış zamanlarında ziyarete açılış saati 08.30, ziyarete kapanış saatleri ise yazın 20.00, kışın ise saat 17.00’dır.


6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir