İstanbul’da Bir Yer Dikilitaş

İstanbul’da Bir Yer Dikilitaş

İstanbul’da Bir Yer Dikilitaş

İstanbul’un en eski yapısı olan Dikilitaş birçok dönemden geçmektedir. Aynı şekilde birçok imparatorluklarda gören Dikilitaş’ın efsane hikayeleri de fazlaca bulunmaktadır. Diğer adı Obelisk olan Dikilitaş’un yapım nedenileri konusunda da birden fazla söylenti bilinmektedir. Kimileri,  Firavun’un kazandığı zafer sonucunda yaptırdığını söylerken kimileri de dönemin iktidarının 30. Yıl anısına yaptırdığını söylemektedir. Bu durum M.Ö. 1400’lü yıllarda gerçekleşmektedir.

İlk olarak 30 metre uzunluğunda yaptırılan Dikilitaş Sultanahmet meydanına raylı sistem ile getirilirken 20 metre boyuna düşmektedir. Bu alana arada kaybolan taşların nerede olduğu da bilinmemektedir. Bunun için herhangi bir araştırma ya da güvenlik önlemi olarak söylentilerde bulunmamaktadır. Üzerinde bulunan yazılar her döneme ait olarak söylenmektedir.  Hatta dönemsel olarak gelişen olaylarında açıklamasının yapıldığı çevrilerde görülmektedir. Dikilitaş Hiyeroglif yazıları olarak;

  • Kuzeybatı cephesi
  • Kuzey cephesi
  • Güneydoğu cephesi
  • Güney cephesi şeklinde bulunan alanlarda yazıtlar yer almaktadır.

Son olarak mermer kaidesinde ide yazılan yazıların Latince olduğu ve çevirisinde; Dikilitaş’ın İmparator Theodosius tarafından 32 günde yaptırıldığı yazılmaktadır. Bunun Dikilitaş’ta ne yazıyor sorularına da cevap olmaktadır.

İstanbul Dikilitaş’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en önemli meydanlarından olan Sultanahmet, aynı zamanda Dikilitaş’a da ev sahipliği yapmıştır. Dikilitaş, Sultanahmet Meydanının Güney tarafında yer almaktadır. İstanbullular ve İstanbul’a gelen turistlerinde sıkça ziyaret ettikleri Dikilitaş da eğlenceli resimlerde çekilmektedir.

Teknik bilgi özelliklerine bakıldığı zaman Dikilitaş; yükseklik olarak 18,45m iken ağırlık 200 ton şeklinde kayıtlarda geçmektedir. Aynı zamanda Dikilitaş yapısında kullan taşlar kırmızı avsan gratinden oluşmaktadır. Son olarak da Dikilitaş üzerinde yazılan yazı dilleri Latince ve Rumca olarak bilinmektedir.

İstanbul’un her yerinden kolay bir şekilde ulaşımı bulunan Dikilitaş’ Eminönü T1 tramvay hattı geçmektedir. Aynı şekilde Sultanahmet durağından da yürüyerek gidilebilmektedir. Her semtten geçen araçlar ile yolculuğu kolay olan Dikilitaş’a konum arama hızı da en iyi şekilde yapılabilmektedir. Bu durumda İstanbul’da gezilecek yerler olarak bilinenlerden olan Dikilitaş gezip görülmesi gereken ve hikayesinin bilinmesi gereken yerler şeklinde de belirlenmektedir. Bulunduğu konum olarak da gezilmesi gereken Sultanahmet önemli semtlerden olmaktadır.  


16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir