Post Image
157

İstanbul’da Botanik Bahçesi

Geniş çeşitlilikle çalışmaları bulunan İstanbul Botanik bahçe de 5000’i geçkin bitki türü kullanılmaktadır. İstanbul üniversitesi tarafından yapımı bulunan botanik bahçede tam bir doğa şöleni yaşanmaktadır.

Beyazıt kapısından sonra tarihi sokakları geçerek görkemli bahçeye erişebilirsiniz. Ulaşım olarak da kolay bir şekilde tamamlanan İstanbul botanik bahçe Süleymaniye Camii den hemen sonra görülmektedir. İstanbul’da başka bir şekilde olarak da bulunan botanik bahçede seralar ve havuzlar da dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin en eski botanik bahçesi olarak da bilinen Botanik bahçe de127 familya, 400 adet ağaç ve çalı şeklinde birçok çeşit yer almaktadır. Daha fazla olarak binlerce bitki türü ve 3500 otsu tür yaklaşık olarak 17 dönüm arazi üzerinde bulunmaktadır. İstanbul Müftülüğü ile aynı girişi kullanan Botanik bahçe yapılan araştırma ile elde edilen bilgilerde İstanbul Müftülüğüne devredildiği ortaya çıkmaktadır.

Bitkilerin gelişimlerini tam olarak tamamlaması ve sorunsuz büyümesi için yaşam koşulları da onların ortamına göre düzenlenmektedir. Bu anlamda seralar ve bitki alanları da gruplandırılarak dizilmektedir. Dört mevsime uygun olarak belirlenen bitki yerlerde bu durumun göz önünde bulundurulması ile belirlenmektedir. Kuzeyden gelen rüzgar düşünülerek bahçenin ön tarafından Karadeniz ikliminde yetişen bitkiler tercih edilmektedir. Aynı şekilde bahçenin arka kısmı daha sıcak olduğu içinde sıcak iklimi seven bitkilerde bu alanda fazlaca bulundurulmaktadır.

İstanbul Botanik Bahçe Yerleşimi

Dört mevsiminde aynı anda yaşandığı botanik bahçe İstanbul da gezilecek yerler arasına girmektedir.  Hem Türkiye den hem de dünya genelinde turist çekmeyi başaran botanik bahçede her kültürün kendine özgü bitkileri de bahçede bulunmaktadır.  Botanik bahçe üzerinde dikkat çeken bitkilerden olan kırmızı muzda beğeni kazanmaktadır. Yılda sadece bir kez meyve veren kırmızı muzun yanı sıra yaprakları ile serayı saran kahve ağaçları da ortamın havasını değiştirmektedir. Aynı zamanda ortama uyum sağlaması için özel olarak ısıtılan havuzlarda pirana da bulunmaktadır.

İnsana huzur veren yapısı ve güzelliği ile botanik bahçede gezenler huzur bulmaktadır. Bahçenin güzelliğine eşlik eden Haliç manzarası da efsane görünüme yol açmaktadır. Özenli ve bakımlı olarak bulunan İstanbul botanik bahçeyi ilk olarak İstanbul üniversitesi öğrencileri keşfetmektedir. Ders aralarında yapılan kaçamaklar ile botanik bahçede zaman geçirmek de eğlenceli olabilmektedir. Sebze üretimi konusunda da çeşitliliği fazla olan bahçede birçok sebzeyi dalında görme fırsatı da olmaktadır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 400 farklı botanik bahçesinde de tohum alışverişi yapılmaktadır. Bunun içinde bahçenin kullanım alanları genişlemektedir.  

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın