İstanbul’da En Çok Gezilen Yerler

İstanbul’da En Çok Gezilen Yerler

İstanbul’da En Çok Gezilen Yerler

Dünya’nın gözde şehirlerinden olan İstanbul günübirlik olarak da birçok yerine gidilebilmektedir. Bunun için İstanbul turları ve gezileri de düzenlenebilmektedir. Tarihi olarak da fazlaca zengin bulunan bu alanda belirli dönemlerden kalan mirasları da görebilmek mümkündür.

Tarihi olarak kalan miraslarda aynı zamanda kültürel açıdan da bilgi sahibi olabilirsiniz. Çünkü İstanbul’un birçok yerinde kültürünü devam ettiren yapıtlarda bulunmaktadır. Bu yerler İstanbul’da gezilecek yerler arasında da yer almaktadır.

İstanbul’da Tarihi Yerler

Daha çok dönemin müsavi yapıtlarına ev sahipliği yapan Kariya Camii’nde Hançerli Kilise, Tekfur Sarayı, Fatih Fetiye Camii Hirami Ahmet Paşa Camii, Ayios Yeoryios Kilisesi gibi birçok yapıtta bu alanda bulunmaktadır. Tüm bu yapıtları İstanbul’un Bizans dönemlerinden kalan eserler olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda müze şeklinde de bulunan alanlarda dönemin eserlerini sergilemek için bu alanda gezilebilmektedir.

Uzun hikayeli alanlardan olan Atik Ali Paşa Camii 1965 yılında yapıt içerisinde bulunan mozaikler sıvanmıştır. Fakat II. Dünya savaşından sonra bu mozaikler tekrar ortaya çıkarılarak Atik Ali Camiisi müze haline getirilmiştir. Bu alanda bulunan birçok eski evlerde restore edilerek gezilmeye açık hale beklemektedir.

İstanbul’a gelenlerin gitmesi gereken yerlerinden olan Edirnekapı Tekfur Sarayı’na ev sahipliği yapmaktadır. Kara sular üzerinde bulunan bu yapıtların mimarisi tam olarak bilinmemektedir. Zaman içerisinde alan değiştirerek fil ahırı ve çini imalathanesi gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Liman Kenti Kumkapı

Kondoskali olan ve eski adı ile de bilinen Kumkapı’ Bizans döneminin liman kenti olmaktaydı. Kumkapı’nın birçok yeri Mimar Sinan Kadırga tarafından inşa edilmektedir. Hatta bu alana ilk giriş olarak Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi görülmektedir. Aynı yerde yer alan küçük Ayasofya Camii de dönemin padişahlarından olan II: Bayezid tarafından yaptırılmaktadır.

Tarihi yerleri ile bilinen İstanbul’un efsane yerleri de fazlaca bulunmaktadır. İstanbul gezi rehberi aramalarında yer alan tarihi yerler de;

  • Samantya
  • Üsküdar ve Eyüp’te yer alan Vakıf binaları
  • Balyan Ailesi Eserleri
  • Kıyıdan boğaz turu ile yalı gezintileri
  • Kapalı çarşı hanları şeklinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

İstanbul’da zamanı bulunan kişilerde bu alanları hem günübirlik hem de günlere bölerek de gezebilmektedir.


15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir