Post Image
109

İstanbul’da Huzur Ve Tarihin Bir Arada Olduğu Yuşa Tepesi

Yerin aşağı kısmında sahil lokantalarının dizildiği alanda bulunan Yuşa Tepesinde İstanbul’un tarihi de yer almaktadır. Anadolu Kavağı aracı ile gidilen Yuşa tepesinde İstanbul’un birçok yerinde kolay bir şekilde gitmek de mümkündür. Bulunduğu yerde türbenin de olması ile dilek tutmak için gelenlerde fazlaca bulunmaktadır. Türbede bulunan farklı bir hava gezenleri de kendine hayran bırakmaktadır. Yaklaşık olarak 14 metrekarede yer alan türbe Osmanlı döneminden kalan bir yapıt olmaktadır. Bu anlamda İstanbul da huzur ve tarihin bir arada bulunduğu Yuşa tepesi sizler için aşağıda bulunmaktadır.  

Osmanlı döneminde adakların ve duaların yapıldığı camiye o dönemlerde her gün gidilmektedir. Bu yüzden günümüzde dilek tutmak için gidilen yerler arasına girmektedir. İstanbul’un fethinden sonra Yoros kalesinin mescidi de Yuşa tepesinde bulunmaktadır. Günümüzde kalenin onarılması ile İstanbul da gezilecek yerler şeklinde de sıkça tercih edilerek gezilmektedir.

Karadeniz’e paralel olarak uzanan Yuşa tepesi ve içinde bulunan Yoros kalesi 120 metre yüksekliğinde olmaktadır. Bu kale1348 yılında Şile kalesi ile beraber inşa edilmiştir. Yoros kalesi de genişlik olarak 60 ile 30 metre şeklinde tepe üzerinde 120 metre kadardır. Tepenin en üst kısmında bulunan kalenin duvarları da kemerli tuğlalarla örülmüştür.

Yuşa Tepesinin Gezilmesi Gereken Yerleri

Uzunca bir bölümden oluşan Yuşa tepesinin girişinde çifte kule ve dört kollu haç şeklinde mekanlar görülmektedir. Tepenin Güney kısmında yer alan duvarlar sonlara da parça şeklinde burçlara dönüşmektedir. Günümüze kadar parçalardan yapılan araştırmaya göre yapılan büyük burç şeklinde olduğu da bilinmektedir.

Şehrin kalabalığın yanı sıra fazlaca sessiz olan Yuşa tepesinde büyük bir ormanlık da bulunmaktadır. Hem dinlenmek hem de farklı alanlar keşfetmek için gidilen yerlerden de olan tepenin tarihi Müftülük tarafından hazırlanan ve dağıtılan kağıtlarda belirlenmektedir. Aynı zamanda dinleti şeklinde anlatılan Yuşa tepesinin tarihi içinde dinlemeler yapılabilmektedir. Sessiz ve sakin tepe olarak da İstanbullular tarafından sıkça tercih edilen bu alan da adaklar ve dilekler içinde sürekli gidilmektedir. Ulaşım olarak da birçok araçla gidilebilen yere kendi aracınız ile de rahatlıkla gidebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın