istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İstanbulkart’a HES kodu tanımlama nasıl yapılır?

24.01.2021
6.960
İstanbulkart’a HES kodu tanımlama nasıl yapılır?

İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi yapılmadan, İstanbul’da İETT, Metro, Otobüs, Metrobüs gibi toplu ulaşım araçlarına yolcu alınmayacak.

İstanbulkart’a HES Kodu Eşleştirme ve Tanımlama Nasıl Yapılır?

İstanbulkart’a  HES kodunu doğrulatmanız için öncelikle Hayat Eve Sığar, E-Devlet veya SMS ile HES kodu almanız gerekmekte. HES kodunuzu aldıktan  sonra, İstanbulkart  akbile HES kodu yükleme, doğrulama ve tanımlama yapmak için şu adımları izlemelisiniz.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın üç farklı yöntemi var. İsterseniz  telefonlarınıza indirdiğinizHayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kodu alabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise kısa mesaj (SMS) ile HES kodu almak. Son olarak e-Devlet üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Adım adım detaylı HES kodu alma yöntemleri nelerdir:

1- Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden Kod Alma

Telefonları üzerinden kod almak isteyen vatandaşlar ilk olarak telefonlarında bulunan mobil marketler üzerinden uygulamayı indirmeleri gerekmekte. Uygulamayı telefonlarına yükleyen vatandaşlar kayıt işlemini tamamladıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne giriş yaparak ” HES kodu Oluştur” butonuna tıklayarak kodu oluşturabilir. İstediğiniz taktirde  KOD kullanım süresini belirlemeniz mümkün.

2- Sms İle HES kodu alma

Telefonlarının mesaj bölümüne giriş yapan kullanıcılar HES yazıp aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayarak kodu edinebilir.

3- E-Devlet Üzerinden HES kodu alma

Kamu kurumlarına gitmeden birçok resmi işlemi gerçekleştirdiğimiz E-devlet üzerinden artık HES kodu alınabilmekte.  İlk olarak HES kodu almak isteyen e-Devlet kullanıcıları T.C kimlik ve şifresiyle sisteme giriş yapıyor. Ardından sağ üst bölümünde bulunan arama kutucuğuna ” HES Kodu Sorgulama” yazan vatandaşlar bu bölümde karşılarına gelen ekrandan kod oluşturup diledikleri kurumda kullanabilir.

İstanbulkartınıza HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine giderek aşağıda yer alan bilgileri doldurmanız gerekiyor.

Öncelikle;

Kişisel bilgilerinizi ekrandaki boşluklara doldurunuz ardından İstanbulkart’ınızın üzerinde yazan kart numarasını giriniz.

Son olarak HES kodunu giriniz, belirtilen koşulları onaylamanızın ardından kaydet butonuna basınız.

Yeni tip koronavirüs (Kovid -19) ile mücadele kapsamında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan yolcular, kent içinde toplu taşımadan yararlanamayacak.

HES Kodu Tanımlamayı Kart Dolum Merkezlerinden de Yaptırabilirsiniz.İ

İstanbul’da toplu taşıma için kullanılan İstanbulkartlara  koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Ocak 2021 tarihi ile HES kodu zorunluluğu getirildi. Bu tarih itibarıyla kodunu kartına tanımlatmamış olanlar toplu taşıma kullanamayacak. Eşleme, internet üzerinden yapılabildiği gibi İstanbul Kart Dolum Merkezleri’nde de yapılabiliyor.

Covid-19 Tanısı Konulan Kişinin İstanbulkart’ı Askıya Alınacak

Hayata geçirilen bu uygulamayla birlikte Sağlık Bakanlığı’nca İBB’ye iletilecek olan tanısı konmuş Covid-19 taşıyıcılarının veya bu kişilerle temasta olanların kişiselleştirilmiş İstanbulkart’ları askıya alınacak.

Tanılı ya da temaslısı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaya teşebbüs edenler, İçişleri Bakanlığı’na raporlanacak.

Toplam 34,3 Milyon İstanbulkart Bulunuyor.

İstanbul’da toplam 34 milyon 260 bin 87 adet İstanbulkart bulunuyor. Bunların  şu ana kadar 8 milyon 260 bin 87 adedi (Yüzde 24) kişiselleştirilmiş durumda.

Pandemi sürecinde İstanbulkart kullanım oranı epey düşmüş durumda. Örneğin, Ağustos 2020’de aktif kullanılan İstanbulkart sayısı 7 milyon iken bunların 2 milyon 800 bini (Yüzde 40) kişiselleştirilmiş İstanbulkart’lardan oluşuyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.