İstanbul’u İstanbul Yapan Semtler

İstanbul’u İstanbul Yapan Semtler

İstanbul’u İstanbul Yapan Semtler

İstanbul dünyaca en ünlü şehirlerden birisidir. Onu diğer şehirlerden ayıran birçok özelliği vardır. Güzelliği, konumu, içinde barındırdığı tüm medeniyetlerin kalıntıları ile İstanbul şimdiki haline gelmiştir. İstanbul tüm estetik yanları ile edebi eserlere konu olmuştur.

İstanbul yüzölçümü bakımından 1539 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. İstanbul’un toplamda 39 adet semti bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih,Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, , Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla.

Her semt farklı bir özellik taşımaktadır. Semtler birbirinden keskin çizgiler ile ayrılmasa da kolayca ayırt edilebilir bir şekildedir. Semtlerin boyutları değişmektedir. Semtler konumlarına göre daha çok ziyaretçi almaktadır. Daha çok merkezi konumdaki ilçeler yerli ve yabancı turist almaktadır. Yaşam kalitesi bakımından ise en iyi ilçeler Bakırköy, Kadıköy, Beşiktaş, Şişli ve Fatih şeklinde sıralanabilir.

İstanbul Hayat Endeksleri

Geçen sene yapılan son endekslere göre İstanbul’un semtlerinin dereceleri belirlenmiştir. Eğitim endeks sonuçlarına göre Beşiktaş ilk sırada yerini almıştır. Sağlık endeksinde ise Çatalca ilk sıradadır. Sosyal yaşam endeksinde ise Beyoğlu birinci olmuştur. Ekonomik yapı konusunda endeksler ise Şişli’yi göstermiştir. Ulaşım endekslerinde ise birinci Kadıköy’dür. Sarıyer ise çevresel durum endeks sonuçlarına göre birinci sırada çıkmıştır.

Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’dur. Yerli ve yabancı göçmenlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu kalabalık nüfus ise tüm günlük yaşamı etkilemektedir. Trafik İstanbullular için en büyük problemlerden biri olmuştur. Özellikle iş giriş-çıkış saatlerinde trafik neredeyse saatlerce kitlenmektedir. Bunların yanı sıra ise sağlık hizmetlerinden yararlanma konusunda bir gecikme söz konusu olmaktadır. Özellikle Eminönü, Kadıköy ve Üsküdar’da zaman zaman yoğunluktan dolayı trafik oluşmaktadır.

İstanbul ilçeleri içinde her geçen gün artan nüfusu ile bu gibi sorunlar da artmaktadır. Her semtin sorunları nüfus yoğunluğuna göre değişmektedir. İstanbul’da yaşayan bireylerin en çok mustarip olduğu şeyler genel olarak trafik, ulaşım, nüfus yoğunluğu, güvenlik, yeşil alan, çevre, su ve hava kirliliği, çarpık kentleşme ve Suriyeliler oldu.

 


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir