İstanbul’un Balıkçı Köyleri

İstanbul’un Balıkçı Köyleri

İstanbul’un Balıkçı Köyleri

Her semti ile ayrı güzelliği bulunan İstanbul’un balıkçı köyleri de oldukça meşhurdur.  Şehrin gürültüsünden uzak olarak zaman geçirmek için yer alan balıkçı köylerinde doğa ile iç içe olmak da kaçınılmaz olacaktır. İstanbul’un ortasından deniz geçmesi ile balıkçı köyleri de oldukça fazla bulunmaktadır.  Kışın av yazında tekne gezintisi şeklinde kullanılan bu köylerin değerlendirilmesi de İstanbullular için eğlenceli olabilmektedir. Zamanla restoranlarında inşa edilmesi üzerinde deniz kenarında taze balık keyfi de vazgeçilmez olarak hafta sonu değerlendirilebilmektedir. Bu gibi yerlerin özelliklerini araştırarak İstanbul da gezilecek yerlerin bilinmesinde de yol açmış olmaktayız.

Garipçe köyü

Avrupa yakasında yer alan Garipçe köyü sahile sıfır olarak bulunmaktadır. Köy içerisinde 104 hane olması ile herkes birbirini tanımaktadır. Sessiz sakin bir köy olan Garipçe de restoranlarda inşa edilmeye başlamıştır. Bu yüzden dinlenmek ve orman içerisinde balık keyfi yaşamak isteyenler sıklıkla şehre yakın olan balıkçı köyünü tercih etmektedir. Sadece balık yemek için değil de köy kahvaltısın içinde balıkçı köyü ilk tercihler arasında yer almaktadır.

Rumeli Kavağı

Ünlü balıkçı köylerinden olan Rumeli kavağı her bütçeye uygun şekilde restoranlar ve menüler bulundurmaktadır.  Hafta sonu kaçamakları içinde eğlenceli olan Rumeli kavağı birçok restorana da ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsime göre taze balık yemenin keyfinin de sıklıkla yaşandığı yerlerden olan Rumeli kavağına ünlüler de fazlaca rağbet göstermektedir.  Köy içerisinde bulunan tüm restoranlarda köy sakinleri tarafından işletilmektedir. Bunun için balığın yanında yenilen birçok ürün de organik olarak sunulmaktadır.

Anadolu kavağı

Anadolu yakasında bulunan Anadolu kavağı turistik özellik olarak da sıkça tercih edilen yerler asında bulunmaktadır. Ulaşım imkanında kolay olduğu balıkçı köyüne hafta içi de yoğunluk sağlanabilmektedir. Tekne ile tutulan balıkların tazeliği de bu tarafa turist gelmesini arttırmaktadır. Aynı şekilde İstanbullular içinde sıklıkla ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Rumeli Feneri

Manzaraya eşlik eden lezzet ile Rumeli Feneri en eski balıkçı köylerinden biri olmaktadır. Birçok restoranında bulunduğu balıkçı köyünde bir taraf Karadeniz diğer taraf da Marmara şeklinde manzara görülmektedir. Ünlüler içinde vazgeçilmez olarak değerlendirilen Rumeli Feneri limanın olması ile tekne duraklarının da kaçamak yerleri olması başarmaktadır.

Anadolu Feneri

500 civarında olan nüfusu ile köy içerisinde bir bakkal ve birde manav bulunmaktadır. Kaptan’ın yeri olarak bulunan restoranı ile Pazar günleri de geç saatlere kadar açık olabilmektedir. Aynı şekilde başka restoranlarında bulunduğu balıkçı köyünde balık çeşitlerini taze olarak yenilebilmektedir.

Poyrazköy

Sahil boyunca restoranların fazlaca bulunduğu balıkçı köylerinde yaklaşık olarak 70 balıkçı yer almaktadır. Orman içinde ulaşımı yapılan köye trafik levhalarını takip ederek erişim sağlanabilmektedir.


7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir