İstanbul’un Camileri

İstanbul’un Camileri

İstanbul’un Camileri

İstanbul’a gelen turistler için vazgeçilmez olarak gezilen ve dualar edilen camiler, hem gösteriş hem de beğenilme özelliği ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Öyle ki İstanbul’da bulunan camiler olarak sorulan sorularda adını dünya geneline duyuran camiler bulunmaktadır. Bu yazımızda da en çok bilinen ve sürekli ziyaret edilen camilerin detaylı olarak yer almaktadır.

Sultanahmet Camii; adından da anlaşıldığı gibi I. Ahmet tarafından yaptırılan cami tarihi yarım ada olarak da bilinmektedir. 6 adet minaresi bulunan caminin mimarisi de dünya genelinde bilinen en güzel camilerin başında gelmektedir.

Süleymaniye Camii; Mimar Sinan tarafından yaptırılan ve Kanuni Sulatan Süleyman adını alan Camide İstanbul en güzel yerlerinde bulunmaktadır. Mimari yapısının yanı sıra ziyaretçileri de günlük olarak sürekli artmaktadır.

Eyüp sultan camii; Haliç manzarasına direkt olarak bakan caminin anısı Arapların İstanbul’u kuşatması ile olmaktadır.  İslamiyet’inde kabul edilmesinin ardından Hz. Eyyübi El Ensari’nin defnedildiği yer olarak da kayıtlarda geçmektedir.

Fatih Camii; 1463 yılında yapımı bulunan meşhur camilerden alan Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’un Fatih semtinde yer alan Caminin de ziyaretçi kapasitesi oldukça fazladır.

Ortaköy Camii; Boğaza nazır bir konumu bulunan Ortaköy Camii; Sultan Abdülmecit tarafından 19. yy da yaptırılmaktadır. Konumu ve manzarasından ötürü İstanbul’un en çok beğenilen camileri arasında da yer almaktadır.

Eminönü Meydandan Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii; Mimar Sinan eserlerinden olan Rüstem Paşa Camii 1561 yılında yapılmıştır. Özel yapımından ötürü İznik çinileri bulunması ile Osmanlı döneminin de şaheserleri arasına girmektedir.

Beyazıt Camii; 1505 yılından yaptırılan ve dönemin en iyi camilerinden olan Beyazıt Camii, Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmaktadır.

Şehzade Camii; İçinde türbesi de bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mehmet anısına yaptırılan cami olarak bilinmektedir.


14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir