istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İstanbul’un En İyi Yalıları

07.02.2021
1.057
İstanbul’un En İyi Yalıları

Doğal güzellikleri ile bilinen ve mimarileriyle ünlü şehirlerden biri de İstanbul olmaktadır. Şehre gelen her turistin gezmek istediği yerler arasında bulunan İstanbul’un en iyi yalıları hem mimari olarak da hem gösteriş olarak kendine hayran bırakmaktadır. Bu yüzden sıkılmadan her yerini gezmekte mümkün olmaktadır.

İçindekiler

Sait Halim Paşa Yalısı

İstanbul’un meşhur yalıları arasında olan ve Sait Hali Paşa yalısı hem iç hem de dış mimari ile birçok filme de ev sahipliği yapmaktadır. Genişliği ve kullanımı ile kendine hayran bırakan bu yalı üzerinden boğazın güzelliğini de izlemek ayrıca muhteşem olmaktadır. Hala kullanıma devam eden ve bu yalının yapımı 19. Yüzyıllarda şeklinde bilinmektedir.

Esma Sultan Yalısı

Ortaköy sahilinde bulunan Esma Sultan yalısında tarihi özellikler daha çok ön planda olmaktadır. Boğazın bütün manzarasında da şahitlik eden bu yalı Osmanlı dönemince inşa edilmiştir. Aynı zamanda organizasyonlarında vazgeçilmezi olan Esma Sultan Yalısında tarihi kalıntılar kadar yeşillik ve mavilikte ön planda tutulmaktadır.

Ahmet Fethi Paşa Yalısı

İhtişam ve gösteriş olarak en fazla olan Ahmet Fethi Paşa Yalısı fiyat olarak da en pahalı yalılar arasında bulunmaktadır. İstanbul’un ünlü yalılarında da olan bu yalının kullanım ücreti de diğer yalı fiyatlarından çok fazla olmaktadır. Hem manzara olarak hem de kullanım olarak birçok kolaylığı bulunan Ahmet Fethi Paşa yalısında gezi planlarının ücretleri de fazla olarak belirlenmektedir.

Fuat Paşa Yalısı

Sarıyer’de bulunan Fuat Paşa yalısı da Osmanlı döneminde kalan yalılar arasında yer almaktadır. 18. Yüzyılda yapılan bu yalının mimari özellikleri hal örnek alınarak kullanılmaktadır. Manzarası ile insana huzur veren yalının da kullanımı fazlaca bulunmaktadır.

Hıdiva Yalısı

İkinci adı olarak bilinen Emine Valide Paşa yalısı II. Abdülhamit tarafından yaptırılarak günümüze kadar gelmiştir. Konum olarak Bebek koyunda bulunan yalı şu anda Mısır Başkonsolosluğu binası olarak kullanılmaktadır.

Gül Sultan Yalısı

Beylerbeyi zamanlardan kalan ve manzara ile iç içe olan en güzel yalılardan biri de Gül Sultan yalısı olmaktadır. İstanbul’un iki köprüsünü de gören ve arada kalan bu yalı pembe gül renginde bulunmaktadır. Günümüzde kullanıma açık olarak organizasyonlarda tercih edilebilmektedir.

Kıbrıslı Yalısı

Kullanım olarak en geniş olan Kıbrıslı yalısında cephe olarak da en fazla görüş alanına sahip olmaktadır. Önceki yıllarda ünlü yazarlarında da toplantı alanları olarak da kullanılmıştır.

Hasip Pala Yalısı

Beylerbeyinde yer alan diğer yalılardan biri de Hasip Paşa yalısı olmaktadır. Mimari bakımından da en modern olarak tercih edilen bu yalı üzerinde de birçok organizasyon yapılabilmektedir.

Kont Ostrorog Yalısı

Kandilli de yer alan ve iki manzarayı birbirine bağlayan muhteşem yalılardan biri de Kont Ostrorog yalısı olmaktadır.

Ahmet Arif Paşa Yalısı

Dizilerin de vazgeçilmezi olarak tercih edilen Ahmet Arif Paşa Yalısı Sarıyer’de Boğaz’a nazır olarak bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.