İstanbul’un Hamamları

İstanbul’un Hamamları

İstanbul’un Hamamları

Türk hamamı olarak da kültürümüz arasında bulunan ve özel yapımlarla tercih edilen hamam kültürü günümüze kadar gelmektedir.  Filmlerde de konu olarak izlediğimiz hamam kültürü Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiştir. Arapça “ısıtmak” anlamına gelen hamam gelenek şeklinde günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.  17. Yüzyılda İstanbul’da yaklaşık olarak 168 adet hamam bulunmaktadır.

Sağlık açısından da eski zamanlarda tercih edilen hamam kültürleri arasında; loğusa hamamı, sünnet hamamı, gelin hamamı, bayram hamamı, damat hamamı, kırk hamamı şeklinde de zamanlar yapılmaktadır. Kalabalık olarak gidilen ve pasta, börek, çörek şeklinde hazırlıklar ile yapılan hamamlarda eğlencelerde vazgeçilmez olarak devam etmektedir. Günümüze kadar gelmeyi başaran hamamlar şimdilerde kalabalığın aksine yalnız olarak da gidilerek masaj, sauna gibi ihtiyaçlarda giderilmektedir. Bu yüzden Türkiye’nin her ilinde hamamlar bulunmaktadır. İstanbul’un hamamları da genel olarak meşhur hamamlar arasında yer almaktadır. Bu anlamda önemli ve bilenen hamamları da sizler için derledik.

Çemberlitaş Hamamı

III. Murat’ın annesi olan Nurbanı Sultan tarafından yapılan Çemberlitaş hamamı 1584 yılında Mimar Sinan kontrolünde yapılmıştır. Çifte hamam olarak da bilinen özelliği ile kadın erkek alanları ayrılmıştır. Özel yapım şeklinde devam eden hamamda her iki bölme de birbirinin aynısı şeklindedir. İstanbul’un Eminönü semtinde yer almaktadır.

Cağaloğlu Hamamı

I.Mahmud zamanında yapılan Cağaloğlu hamamının mimarisinin tam bilgisi bilinmemektedir. Osmanlı kültüründe yapılan hamamda da çifte hamam özelliği kullanılmaktadır. Hala kullanıma devam eden hamamda kadınlar için olan bölüm 08.00 – 22.00 saatlerine kadar açık bulunurken erkekler için 08.00 – 22.00 saatlerine kadar açık bulunmaktadır.

Süleymaniye Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’nın özel alanının da bulunduğu Süleymaniye hamamı da Mimar Sinan tarafında devam etmektedir. Günümüze kadar kullanımı devam eden bu hamam turistik olarak da kullanılmaktadır. Bunun içinde kadın ve erkek aynı alanda banyo yapabilmektedir. Gelişmiş olarak çalışan hamamın çalışma saatleri 07.30 – 24.00 şeklinde devam etmektedir.

Galatasaray Hamamı

Cami hamamı olarak 1715 yılında yaptırılan Galatasaray hamamı İstanbul’un merkezinde yer almaktadır. Turistik olarak da çalışmalara devam eden hamamda kadınlar bölümü; 08.00 – 19 .00’a kadar, erkekler bölümü; 07.00 – 22.00’a kadar açık bulunmaktadır.

Çinili Hamam

Adını Çinili camide alan hamamın yapımı 1640 yılında sağlanmaktadır. Çifte hamam özelliği ile haftanın her günü kadınlara 08.00 – 18.00, erkeklere 07.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Büyük Hamam

Kasımpaşa da yer alan Büyük hamamda Mimar Sinan eseri olarak 1533 yılında inşa edilmiştir. 2 ayrı bölüm şeklinde hizmet veren hamam 08.00 – 20.00 kadınlara 05.00 – 22.30 ile de erkeklere hizmet vermektedir.

Ağa Hamamı

Beyoğlu’nda bulunan Ağa hamamı haftanın 6 günü hizmet vermektedir. Bunun içinde Pazar günleri hamam kapalı olarak bilinmektedir.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir