İstanbul’un Hanları Ve Çarşıları

İstanbul’un Hanları Ve Çarşıları

İstanbul’un Hanları Ve Çarşıları

Tarihi zenginliği ile de oldukça fazla alanı bulunan İstanbul da değişmeyen yerlerde bulunmaktadır. Bu yerler arasında hanlar ve çarşılarda bulunmaktadır. Hem İstanbul da yaşayanların hem de İstanbul’a turist olarak gelenlerin sıkça uğradığı kapalı çarşılar ve hanlar eğlenceli şekilde de geçebilmektedir. İstanbul’un hanları ve çarşıları olarak tarihi özelliğini de koruyan yerlerde birçok dönem ait kalıntılarda görülmektedir.

Mısır Çarşısı

Esnaf ve tüccarların bulunduğu genellikle aynı ürünleri satan alanlardan oluşmaktadır. Mısın çarşısı içerisinde daha çok aktar ve pamukçular bulunmaktadır. Bu yüzden de çarşının içine girer girmem baharat kokusu hissedilmektedir. Türkiye de bulunan bütün baharatların yanı ek olarak dünya geleninde de kullanılan baharatlara burada ulaşabilirsiniz. Aynı zaman İstanbul’un ikinci büyük kapalı çarşısı olan Mısır çarşısında Eminönü semtinde bulunmaktadır.  Tarihi olarak da 1663 – 1664 yıllarında inşa edilmiştir. Bundan önceki yıllarda “ valide çarşısı” ve “ yeni çarşı” isimlerini almıştır. Daha sonraları baharatların Mısırdan getirilmesi ile ismi Mısır çarşısı olmaktadır.

Balkapanı

Osmanlılar döneminde yapılan ve hala kullanıma devam edilen Balkapanı deniz gümrüğünden can bulmaktadır. Gümrükten gelen ürünlerin burada satılması ile ilk adı olarak “ kantar” ismini almaktadır. Geniş avlu ve kordon şeklinde bulunan bölümü ile han haline dönüştürülmektedir. Han içerisinde odalarında bulunduğu görülmektedir. Fakat bu odalar han tüccarlarının depoları olarak da kullanılmaktadır. Uzun koridor sonrasında kalabalık bir yokuşta birçok yerde bu alanda bulunmaktadır. Yediden yetmişe birçok kişinin de bulunduğu Balkapanın de neredeyse bütün çeşitte satıcılarda bulunabilmektedir. Mahmut paşa da bulunan bu alanda kalabalık da her zaman fazlaca görülmektedir.

Büyük ve Küçük Yeni Han

Valide han olarak da bilinen ve İstanbul’un en geniş hanına sahip olan bu alan 18. Yüzyılda yapılmıştır. III. Mustafa tarafından yaptırılan han üzerinden o dönemin mimarisinin eserleri görülmektedir. Üç katlı şeklinde bulunan han üzerinden gümüşçüler, eşarpçılar ve havlucular bulunmaktadır.  Kesme taş ile yapılan Küçük han’ın açık avlusu da bulunmamaktadır. Fakat farklı olarak merdiven kullanılarak camiye erişim olmaktadır.

Sahaflar Çarşısı

Osmanlılar döneminden günümüze kadar bozulmadan gelen çarşılarından biridir. İstanbulda gezilecek yerler aramasında da ilk olarak sahaflar çarşısı çıkmaktadır. Üniversite öğrencilerinin bulunduğu kadar gelen turistlerinde dikkatini fazlaca çeken yerler arasındadır. Antikacı dükkanlarının bulunduğu bu alanda camekanlı bölümlerde gezilmeye değer şeklinde yer almaktadır.  antika eşyalar kadar antika değerinde kitaplarda bu alanda bulunmaktadır. Çarşının tam orta yerinde Osmanlı devletinin ilk matbaacısının (İbrahim Müteferrika) büstü görülmektedir.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir