İstanbul’un İlginç Sokak İsimleri

İstanbul’un İlginç Sokak İsimleri

İstanbul’un İlginç Sokak İsimleri

Bin bir hikayesi bulunan ve her yerinde ayrı özellikleri ile insanlara sunum yapan İstanbul’ da farklı olarak sokaklarda yer almaktadır. Yıllar öncesinden kalan isimleri ile hala adından söz ettiren İstanbul’un arka sokakları tarihsel olarak da kişilere mesaj vermektedir. Bunun için her farklı isimin nereden geldiği ve ne zamandan bu yana kullanıldığı bilgisi de verilmektedir.

Bazı anlarda kişilere farklı hisler bırakırken bazı durumlar da yaşanmışlıklar bırakmaktadır. Aslında bir yandan İstanbul’u da anlatan arka sokak isimleri aşağıdaki yazımızda detaylı olarak yer almaktadır.

En çok bilinen ve İstanbul’da yaşamasanız da adını duyduğunuz susam sokağı tabela olarak da İstanbul gezintinizde karşınıza çıkabilmektedir. İlginç olduğu kadar kulağa da hoş gelen susam sokağının tarihçesi de merak edilmektedir. Aynı zamanda bunun gibi birçok arka sokak ismi bulunmaktadır.

Atgeçmez sokak; Balat’ta yer alan bu sokakta isminin at geçmez olmasının sebebi sokağın oldukça dar olmasından dolayı koyulmaktadır.

Taktaki sokak; asıl adı tak tak olan bu sokak Çukurcumada yer almaktadır. Fakat günümüze gelene kadar taktaki sokak olarak da değişmektedir.

Yaşmak sıyıran sokak; eski zamanlarda bu yana kalan isimlerden yaşmak sıyıran Kasımpaşa da yer almaktadır. Çok sıcak zamanlarda yokuş yukarı olan sokaklarda kadınların yabancıların olmasına aldırmadan kıyafetlerini çıkartması ile isim almaktadır.

Tomtom kaptan sokak; sokakta bulanan camini ismini alan bu ilginç içimli sokakta camiyi yaptıran kişinin adının Mehmet Kaptan tarafından yaptırılması ile ismi kalmıştır.

Ahım şahım sokağı; haliç manzarasının her halini çok güzel şekilde alan bu sokak Şişhane de bulunmaktadır. Muhteşem manzarasından ötürü bu ismi almıştır.

Sahaf mezarlığı; eski kitapçıların bu sokağa gömülmesinden ötürü adı belirlenen sahaf mezarlığı da Kasımpaşa da yer almaktadır.

Karantina sokak; Karantina idaresi’nin sürekli bu sokak üzerinde bulunması ile adına alan bu sokak Karaköy’de bulunmaktadır.

Altıpatlar sokağı; daha çok antikacıların olduğu bu sokak önceden cephane ve mühimmat yer olmaktadır. Bu yüzden de altıpatlar ismini almaktadır.

Merkep bağırtan sokağı; diğer adı eşek olan merkep eşyaların merkep ile taşınmasından dolayı ismini almıştır. Merkep bağırtan sokağı da Cihangirde bulunmaktadır.


14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir