İstanbul’un İstanbul Olmadan Önceki İsimleri

İstanbul’un İstanbul Olmadan Önceki İsimleri

İstanbul’un İstanbul Olmadan Önceki İsimleri

Taşı toprağı altın denilen ve tüm dünyanın gözü üste olan İstanbul günümüze gelene kadar birçok isim değişikliği de yapmıştır. Kayıtlarda bulunan İstanbul’un eski isimleri zaman zaman farklı tartışmalara da yol açmaktadır. Bunun içinde dönemine göre neredeyse 9 farklı isim değişikliği yaşamaktadır. Şimdiki adı ile Öz Türkçe anlamına gelen İstanbul her dönemde başkentte olmuştur.  Geçmişten bu güne gelen İstanbul isimleri açıklamaları ile bu yazımızda bulunmaktadır.

Byzantion; M. Ö. 667 yılında Antik Yunanistan’ın Dorlu Yunanlı yerleşimcileri ile ilk isim olarak “ Byzantion” ismini almıştır. Bu isim kayıtlara yeni da bulunan kalıntılar ile geçmiştir.

New Roma; bir zamanlar roma imparatorluğunun da başkentliğini yaptığı şimdiki İstanbul 330 yılında Yeni Roma anlamına gelen New Roma adını almıştır.

Konstanrinopolis; I. Konstantinin ölümü ile halkın karar alması sonucunda şimdiki İstanbul’un adı Kontantin olmuştur. Bu durum Bizans İmparatorluğu boyunca böyle kalmıştır.

Stanpoli; Eski Yunancada eis ten polin şehre doğru anlamına gelmiştir. Anlamlı olarak da eski çağların etimolojik kaynağı olarak da kayıtlarda geçmektedir.

Darülhilafe; resmi yazışmaların yapıldığı yer olarak kabul edildiği için İstanbul adı Osmanlı zamanında Darülhilafe adını almıştır.

Makkarı Saltanat; saltanatların ilk olarak İstanbul da olmasından dolayı bir süre boyunca da Makkarı Saltanat ismiyle devam etmiştir.

Dersaadet; şehrin güzelliği ve beğenilmesi ile bir dönem boyunca da  “ Mutluluk Kapısı “ anlamına gelen Dersaadet adı ile geçmiştir.

Asitane; Türkçe anlamı Astana ve balık olarak bilinen İstanbul Osmanlıca dilinde geçmektedir. Astana ve asitane sözcükleri Türkçe Askan olarak da bilinmektedir. Balığ kelimesi de bu alan da Şehir anlamına gelmektedir. Genel olarak da İstanbul’un o zamanki anlamı ele geçirilen şeklinde de bilinmektedir. Zorlanarak isminin getirilmesi ile son isim olarak ASTANABAL kelimesi ile anılmaktadır.

İstanbul; farklı medeniyetlerin ev sahibi olan İstanbul şehrin son adını almıştır. Son ismi ile beraber; Vizantion, Bizantiun, Konstantinopolis, Miklagord, Esdambol, Bizantiya şeklinde de birçok isim olarak da anılmaktadır. Böylece farklı dillerin ve medeniyetlerinde bir arada olmasıyla devam etmektedir.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir