Kalamış’ta Bir Gün

Kalamış’ta Bir Gün

Kalamış’ta Bir Gün

İstanbul’un kalabalığına oranla sakin ve nezih olan Kalamış da İstanbul da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Yunanca “kamışlık” anlamına Kalamış semti sakinliği ile kaçış yerleri şeklinde de değerlendirilmektedir. Kalabalık olmaması semtin; sokaklarını ve bahçelerini de sakin yapmaktadır.

Uzunca bulunan sahil yolu Kadıköy’den Bostancıya kadar sürmektedir. Eğlence yerlerinin olmamasından ötürü insanlar tarafından pek tercih edilmeyen Kalamış İstanbul da ayrı bir şehir havası da vermektedir.  Bu yüzden dinlenmek için İstanbullular Kalamış’ı tercih etmektedir.  Sakin havası ile de gelenlerin hoşuna giden Kalamış da sahil manzarası da oldukça huzur verici olmaktadır. Bu anlamda Kalamış için İstanbul’un hüzünlü semti şeklinde söylentiler de bulunmaktadır.

Denizi, sokakları kadar ormanında büyüleyici şekilde güzel olmaktadır. Çünkü birçok İstanbul semtine göre pek tercih edilmeyen Kalamış da orman temizliği ve düzeni de fazlaca bulunmaktadır. Dizi çekimleri içinde bu alanı sıkça tercih eden yapımcılar semtin sessizliğini de kullanmaktadır. Pek bilinmese de İstanbul’un günbatımı en çok Kalamış da güzel olmaktadır.

Ünlülerinde de dinlenmek için sürekli tercih ettikleri yerlerden olan Kalamış, sakin sokakları ile farklı şehir yansıması da sağlamaktadır. Şehrin en bakir yeri olarak da bilinen bu alanda sokaklarda hala Kalamış kokusu görülmektedir.  Bu yüzden de Kalamış semtin şehrin bakir yeri olarak geçmektedir. Kalamış da gezilecek yerler şeklinde de görülmesi gereken birçok bölüm bulunmaktadır. Sahil gezilerinde eşlik eden dalga sesi geceleri ay ışığı ile birleşmektedir.  Orman içinde yapılan gezintide de kuş sesleri kişileri yalnız bırakmamaktadır. Ormanın ortamını da değiştiren kuş sesleri huzur verici olabilmektedir. Kalamış parkı bu alanda görülmesinin ardından vazgeçilmez olacaktır.

Yaz aylarında sakinliğini bir nebze olsun bozmayı başaran Kalamış da Cafe Romantica ile canlanabilmektedir.  Kafede gündüz vakit geçirmenin yanı sıra akşamda vakit geçirmek mümkün olabilmektedir.  Bunun içinde kafenin sahil tarafına bakan bölümünde hem dalga sesleri hem de ay ışığının yansımasını izleyebilirsiniz.

İstanbullulara ya da İstanbul’a gelen turistlere mutlaka gidilmesi gereken yerler şeklinde de Kalamış önerilmektedir. Yaz aylarında biraz olsun canlanan Kalamış kış aylarında da büyülü denecek kadar güzel olmaktadır. Sahil boyunda tutulan balıkların lezzetine mutlaka bakılması gerekmektedir. Bu yüzden de hem manzaranın güzelliği hem de lezzeti kaçınılmaz olarak değerlendirilmektedir. Bir kere manzaranın güzelliğine ve eşsiz lezzetine bakıldıktan sonra sürekli olarak da gidilebilmektedir. Az da olsa ünlüler tarafından sıklıkla tercih edilebilmektedir. Bunun içinde belirli bölümlerinde deniz ve orman efsane şekilde görülmektedir.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir