Meşhur İstanbul Modası

Meşhur İstanbul Modası

Meşhur İstanbul Modası

 

Birçok ırka ev sahipliği yapmasıyla bilinen İstanbul’da kendine has bir modaya sahiptir. Diğer tüm şehirlerin aksine her türlü farklı insanı görmek mümkündür. Daha özgür ve daha renkli bir yapısı olması ile sokaklarda çok farklı insanlar görebilmektesiniz. Birçok semtinde modanın kalbi atsa da genel olarak İstanbul modası şehrin her yerinde görülebilmektedir.

Sadece giyim de değil, dilimizi kullanma şekilleri bile İstanbul modası tanımlayabilmektedir. Hiçbir aksan diğerinden üstün olmasa da İstanbul Türkçesi standart Türkçe olarak kabul edilmiştir. Her zaman elit ve modern olması sebebiyle İstanbul ön plana çıkmaktadır. Bu da İstanbul hanımefendiliği ve beyefendiliğini ortaya çıkarmaktadır.

İçindekiler

İstanbul Beyefendisi

Her zaman ülkemizin parlayan yıldızı olan İstanbul’un beyefendileri de vardır. Bu beyefendiler ise toplum içinde direkt fark edilebilecek kişilerdir. Genel olarak centilmen, kibar ve entelektüel kişilerdir. Bu kişiler topluma ahlaki yönden yön veren kişilerdir. Kullandıkları dil ile de insanları etkileyen bu kişiler giyiniş tarzları ile de insanların dikkatini çekmektedir.

İstanbul’un yüzyıllardır sahip olduğu beyefendileri toplumun örnek alınacak kişileri arasında yer almaktadır. Bazı edebi eserlerde bu beyefendilerin terbiyeli, çelebi ve geçim ehli bireyler şeklinde nitelendirmişlerdir. Birçok şiire ve düzyazıya konu olan bu yaşam tarzını benimsemiş insanlar ile o dönem özelliklerini kolayca görebilmekteyiz.

Medeniyeti benimsemiş kişiler ile gösterilen bu kişilerin aşk hikâyeleri de ağız ağıza dolaşmıştır. Sevme biçimleri de diğer insanlardan farklı olarak ortaya çıkmıştır. Kullandıkları edebi dil ile sevdikleri kişiye açılma şekilleri diğer vatandaşlara göre farklıdır. Hissettikleri tüm hisleri dil yoluyla edebi şekilde lanse etmişlerdir.

En büyük özelliklerinden bir diğeri ise alçak gönüllü olmalarıdır. Kimseyi kırmadan yaşamlarını sürdürürler. Tüm İstanbul beyefendileri gibi ahlaka önem verip, büyüklerine saygı ve küçüklerine sevgi göstermişlerdir.

İstanbul Hanımefendisi

İstanbul hanımefendileri son derece narin hanımlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Davranışlarından giyim tarzlarına kadar efendi bir yaşam tarzını benimsemişlerdir. Bu hanımefendiler dili zengin bir şekilde kullanırlar. İleri bir dil kullanarak günlük yaşamlarını geçirirler. Kullandıkları dil bazen halk tarafından anlaşılamamaktadır.

İstanbul hanımefendileri her zaman diğer insanların halini hatırını soran saygılı insanlardır. Düşünceli olmaları yönünden hiçbir zaman ahlak dışı hareket etmezler. Hiçbir zaman diğer insanları hor görmeden yaşantılarını sürdürürler. Ve bu hanımefendiler her zaman açık gönüllü insanlar olmuşlardır. Paylaşımcı olup hiçbir zaman diğer insanları kıskanmamışlardır.

Bir diğer önemli nokta ise hanımefendilerin çok fazla kitap okumasıdır. Kitap okumak her zaman bireyi entelektüel bir yapıya sokmaktadır. Konuşmalarında çok ağır bir dil kullanmalarının sebebi de budur. Ancak bu durumu diğer insanları kırmadan ve incitmeden yaparlar. Her zaman sakinliklerini koruyup diğer insanlara örnek olurlar.

Hem İstanbul hanımefendileri ve beyefendileri halk için büyük bir idol şekli olmuşlardır. Farklı görüşleri İstanbul’a tanıtıp medeni insanlar olduklarını göstermişlerdir. İstanbullu olma modası da böyle başlamış olmalıdır. İstanbullu olmak aslında medeniyeti takip etme ve insani yönleri açığa çıkarma olarak görülebilmektedir. Çünkü insancıl olmak her zaman en büyük erdem olarak görülmektedir. Şu anki modaya da yön veren en büyük adım budur. İstanbullu olmak her zaman büyük bir ayrıcalıktı ve hala da öyle olmaya devam ediyor.


10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir