Polonya’dan Ne Satın Alınır?

Polonya’dan Ne Satın Alınır?

Polonya’dan Ne Satın Alınır?

Alışveriş yapmayı herkes sever. E tabi seyahat etmeyi de. Peki seyahatte yapılan alışveriş? Eğer püf noktalarını bilirsek gündelik alışverişten çok daha keyifli ve çok daha ekonomik olabilir. Çünkü günümüz şartlarında seyahat etmek gayet kolaylaştı ve öyle ülkeler var ki yalnızca belli başlı ürünleri almak için gidilebilir. Bu ülkelerden biri de Polonya. Avrupa’nın merkezi konumundaki bu ülke son zamanlarda gerek kültürel geziler açısından gerekse eğitim amaçlı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta. Bu kısa ya da uzun süreli ziyaretçilerin büyük bir bölümü de Türklerden oluşuyor. Eğer siz de yakın zamanda Polonya’ya gidecekseniz ve eliniz boş dönmek istemiyorsanız bu yazıyı okuyarak güzel bir başlangıç yaptığınızı söylemek isteriz.

Polonya’nın Nesi Meşhurdur?

Polonya çok zengin bir tarihe sahip olmasına rağmen kültürel çeşitliliği çok fazla olmayan bir ülkedir. Büyük bir bölümü Slav kültürünü yansıtır, geri kalanı ise Avrupa etkisiyle oluşmuş bir kültürdür. Bu nedenle mutfağı belki Türk mutfağı kadar geniş olmasa da bizler için farklı ve çekicidir. Her soğuk ülkede olduğu gibi Polonya mutfağında da alkol büyük bir yer kaplar. Özellikle Votka Polonya’nın milli içeceğidir ve bu işi çok iyi yapan Polonya markaları bulunmaktadır. Örneğin Żubrówka bunlardan biridir. Özel dizaynları ve aromalı votkaları ile meşhurdur. Soplica da votka üreten bir diğer dünya çapında ünlü Polonya firmasıdır. Aynı şekilde çilekli, vişneli, armutlu ve daha birçok meyve aromalı votkaları denemeye değer. Polonya mutfağında alkol dışında meşhur olan bir diğer unsur da Zapiekanka adı verilen fırında kızarmış ekmek üzerine salam, turşu, zeytin, peynir ve daha birçok malzemeyle yapılan bir sandviç türüdür. Polonya sokaklarında bu fastfood çeşidine bolca rastlayabilirsiniz.

Polonya’dan Daha Ucuza Alınabilecek Şeyler Nelerdir?

Az önce de bahsettiğimiz Polonya votkası yalnızca kalitesiyle değil aynı zamanda fiyatıyla da meşhurdur. Türkiye şartlarına göre 45 TL civarı bir bütçeyle Polonya’dan 1 Litre votka almanız mümkün. Tabi ki bu kural yalnızca votka için değil neredeyse tüm alkol çeşitleri için geçerli. Polonya’da alkol vergileri o kadar düşük ki bir Türk firması olan Efes birayı Polonya’da 5 TL gibi cüzi bir fiyatla satın alabilirsiniz.

Elbette Polonya’da yalnızca alkol satılmıyor 😊 Polonya’da bir diğer uygun fiyata bulabileceğiniz şey ise kıyafettir. Kişi çok sert geçirdiği için Polonya’da Türkiye’den çok daha fazla kışlık ürün bulabilir hatta çok daha uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Polonya’da ikinci el kıyafet satan dükkan sayısı da oldukça fazladır. Bu dükkanlarda bazen ikinci el bazense outlet etiketli ürünlere rastlayabilirsiniz. Genellikle 1-2 TL’ye çok sık ürünler bulabilir hatta bazen kilo ile kıyafet alışverişi bile yapabilirsiniz.

Arabalar Türkiyeden daha ucuz.

Alışveriş konusunda biraz daha büyük düşünecek olursak araba modelleri Polonya’dan Türkiye’den çok daha ucuzdur. Türkiye’de baktığınız modeli Polonya pazarında incelerseniz fiyatların neredeyse yarı yarıya olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi ise yine ülke vergileridir. Fakat aldığınız arabanın ülkeye girişinde yine vergi ödeme zorunluluğunuz olduğu için Polonya’dan araba satın alıp Türkiye’de kullanma fikri ne yazık ki tartışmaya açık değildir 😊

Polonya’dan Hediyelik Olarak Ne Alınabilir?

Eğer Polonya’dan sevdiklerinize hediye ya da kendinize hatıra alacaksınız her ülkede olduğu gibi Polonya’ya ait magnet ya da anahtarlıkları tercih edebilirsiniz. Daha çok Polonya’ya özgü ama yine de basit bir şey olsun diyorsanız en iyi seçenek Polonya motifi içeren ürünler olabilir. Çiçek desenli etekler, sallar vs. Eğer belli bir bölgeyi ziyaret ettiyseniz de o bölgeye ait şehir efsanelerini öğrenebilir hediyelerinizi onlara göre seçebilirsiniz. Örneğin Polonya’nın Krakow ilçesinde bir ejderhanın şehri kurtardığı inancı vardır ve her yerdepelüş ejderha oyuncakları bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Polonya’da bulunan kömür ve tuz madenlerini de unutmamak lazım. Eğer yolunuz bu madenlere düşerse içerisinde bulunan küçük mağazalardan tuzdan ya da kömürden yapılmış ilginç ürünler satın alabilirsiniz.


4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir