İstanbul Tarihçesi

Sur Kapıları Ve İstanbul
İstanbul’un İstanbul Olmadan Önceki İsimleri
Geçmişten Bugüne İstanbul Depremleri
İstanbul’da Yapılması Gerekenler
Her alanı ile ayrı güzel olan İstanbul’da yapılması gerekenler olarak binlerce gezilecek yer ve keşfedilecek alan bulunmaktadır. Tüm gün gezinti yerlerini keşfetmek ya da dinlenmek için konaklama anlamında birçok yer..
İstanbul’un İstanbul Olmadan Önceki İsimleri
Taşı toprağı altın denilen ve tüm dünyanın gözü üste olan İstanbul günümüze gelene kadar birçok isim değişikliği de yapmıştır. Kayıtlarda bulunan İstanbul’un eski isimleri zaman zaman farklı tartışmalara da yol..
Geçmişten Bugüne İstanbul Depremleri
Şiddetine göre büyük yıkıkların oluştuğu ve aynı zamanda can kayıplarına da yol açtığı en zor felaketlerden biride depremdir. Yer şekillerinden ve doğa olaylarından yola çıkarak bu durum kendini gösterebilmektedir. Ülkemizde..
İhtişamlı Tarihi ile İstanbul
  2650 yıllık tarihçesiyle günümüzde hala ihtişamını sürdüren İstanbul, dünyaca ünlü bir metropol şehir olmuştur. Her dönemde ismi farklı olsa da konumu açısından oldukça ilginç ve ilgi çekici bir şehir..
Tarihi Ayasofya
Ayasofya kelime anlamı olarak kutsal bilgelik olarak bilinmektedir. Bizans zamanı da imparator l. Justinyen tarafında. 532 – 537 yılları arası da 3. kez yaptırılmıştır. Bizans zamanında adı Megale Ekklesie yani..
Sur Kapıları Ve İstanbul
Günümüzde hala efsane olarak ziyaret edilen İstanbul surları ve sur kapıları, orta çağdan bu yana geliştirilerek gelmektedir. Sürekli olarak gelişen sur kapılarının en verimli zamanları ise Roma İmparatorluğu zamanlarında olmaktadır...