Siyah Beyaz İstanbul Beşiktaş

Siyah Beyaz İstanbul Beşiktaş

Siyah Beyaz İstanbul Beşiktaş

İstanbul’un tarihi semtlerinden birisi olan Beşiktaş ilçesi çok geçmiş yıllara dayanan tarihi bulunmaktadır. Semt İstanbul’un Avrupa tarafında yer alırken doğusunda İstanbul boğazı kuzeyinde Sarıyer ilçesi, batısında Şişli ilçesi ve güneyinde Beyoğlu ilçesi bulunmaktadır.

İlk çağlarda semte “Kune Petro” yani taş beşik anlamındaki isimi vermişlerdir. Barbaros Hayrettin paşa sahile gemiler için beş tane taş direk yaptırmıştır. Bu taş direklerden dolayı semte beş taş adını vermişlerdir. Zaman içerisinde semtin ismi Beşiktaş olarak değiştirildiği bilinmektedir.  Beşiktaş Kanuni Sultan Süleyman zamanında daha fazla gelişerek ülkenin önemli yerlerinden birisi haline gelmiştir. Semtte esir pazarı kurulmuş, Rumeli ve Anadolu arası da askerlerin ve kervanların duraklama, dinlenme yerleri haline gelmiştir. İstanbul surları arasında en eski semtlerden biri olmaktadır.

Çırağan sarayı 1871, Dolmabahçe sarayı 1856, Yıldız sarayı 1898 yılında ve kasr, köşklerin yapılması ile Osmanlı İmparatorluğunda çok önemli yerlerden birisi haline gelmiştir. Atatürk ve annesinin akaretler de 76 nolu evde oturması, Atatürk’ün Dolmabahçe sarayında vefat etmesi Beşiktaş’ı daha değerli bir semt haline getirmektedir. Böylece giderek önemli bir ilçe haline gelen Beşiktaş da 1956 yılında diğer ilçelerden bağımsız olarak belediye şube müdürü atanmıştır.

1930 yılında semt İstanbul ilinin bir ilçesi haline gelmiştir. 2015 verilerine göre 190 bin nüfusa sahip olan ilçe çok hızlı gelişimine devam etmektedir. İlçe içerisinde İstanbul’un gözde yerlerinin de bulunduğu Bebek, Ortaköy, Yıldız, Cihannüma, Dikilitaş gibi bilindik yerler ile tam olarak 24. mahalleden oluşmaktadır. Aynı zamanda ilkokul, lise, üniversite ve dershaneleri bulunmaktadır. İlçe dünyanın tarihi ve kültürel yapısı yanımda Osmanlı kültürünün çokça görüldüğü büyük bir yerleşim bölgesidir. Dolmabahçe sarayı, Çırağan sarayı, yıldız sarayı, resim heykel müzesi ve deniz müzesi, ıhlamur karsı, Sakızağacı Surp Asdvazazin Kilsesi gibi birçok özel alanlar ile tarihle bütünleşmiş bir ilçedir. Müze ve arkeoloji olarak birçok kültürleri de aynı anda bir arada toplamaktadır.

Beşiktaş ticari yapı olarak çok hareketli bir ilçedir. 130 bini aşkın küçük alış veriş merkezi, 2 bin şirket merkezi 85 adet banka şubesi ile yaşam sürmektedir. Kültür sanat anlamında da müze dışından birçok aktivitesi olan Beşiktaş ilçesi İstanbul’da gezilecek yerler listesinin en başında gelmektedir. İstanbul’un her yerinde olduğu gibi Beşiktaş semtinde de çay ve simit keyfi denize karşı yapılabilmektedir. Canlı mekânları ile bilinen ilçenin aynı zamanda meydan ve çarşı pazarları da burada zaman geçirmek için uygun olmaktadır.  Zaman geçirirken dinlenme yerleri olarak da İstanbul Boğazına karşı bulunan mekânlardan birinde oturmak zevkli ve huzur verici olabilmektedir.

Ülkemizin en büyük spor kulüplerinden bir tanesi ilçenin spor kulübü olan Beşiktaş Jimlastik Spor Kulübüdür. Beşiktaş ülkemizi hem ülke içerisinde hem de dünya organizasyonlarında başarı ile temsil etmektedir.

Şehir içinde her yerden ulaşıma açık olan Beşiktaş ile hem deniz hem de kara ulaşımı da kolayca yapılabilmektedir. Aynı zamanda Metrobüs kolaylığı da hızlı bir şekilde Beşiktaş’a gitmeniz için yardımcı olmaktadır.  Beşiktaş Taksim ve Harbiye arasında dolmuş hattı varken Beşiktaş Sarıyer arasında minibüs hattı çalışmaktadır.

 


14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir