Tarihi Ayasofya

Tarihi Ayasofya

Tarihi Ayasofya

Ayasofya kelime anlamı olarak kutsal bilgelik olarak bilinmektedir. Bizans zamanı da imparator l. Justinyen tarafında. 532 – 537 yılları arası da 3. kez yaptırılmıştır. Bizans zamanında adı Megale Ekklesie yani büyük kilise söylenmekteydi. 15 metre yüksekliğe sahip olan kilise gümüşten yapılmış ikonostasisti gibi birçok esere etkisi olmuştur.

Ayasofya Roma imparatorluğunun İstanbul’da inşa etmiş olduğu en büyük eserdir. Ayasofya müzesi ülkemizde bulunan ve dünyanın 8. Harikası arasında olarak kabul edilen eşsiz ve mükemmel bir eserdir. Ayasofya müze olmadan önce 480 yıl camii ve 916 yılda kilise olarak kullanılmıştır. Kilise kullanımı olduğu sırada da şimdiki Ayasofya camisinin adı Sergius and Bacchus kilisesi olarak bilinmektedir.  Henüz müze olarak kullanılan Ayasofya camisinde kilise kalıntıları kesinlikle bulunmamaktadır.

Tarihi yapı uzun yıllardır kullanımdan sonra 1937 yılında müzeye çevrilmiştir. Müze konum olarak Sultan Ahmet Camii be Topkapı Sarayı arasında yer almaktadır. Müzenin tarihi kadar içerisinde yüzyıllar önce yapılmış olan tarihi mozaiklerde ziyaretçilerin merak konusudur. Mozaikler müze içerisine 6.yy 9.yy ve 12.yüzyıllarda işlenmiş eserlerdir. Mozaik süslemeler çağın en kaliteli işlemeleri ile yapılmıştır. Mozaikler içerisinde Osmanlı zamanında yapışmış tek bir eser bulunmaktadır.

Abdulmecit’in tuğrası olarak yapılmış olan mozaik işleme sanatı eser müzenin ana giriş kapısında yer almaktadır. Mozaik işleme tuğra gerçek altın parçalarla yapılmıştır. Zamanında yapılan arkeoloji çalışmalarında Ayasofya müzesinin iki metre altında anıtsal kapı girişi olarak basamaklar, sütunlar ve on iki havari şeklinde kabartmalar bulunmaktadır. Hatta toplam çıkan parçalar değerlendirildiğinde ise süslü frizler de bu alanda elde edilmektedir. Ayasofya camisinin bahçe kısmında da birçok eserler bulunmuştur. Bulunan tüm eserler de bu alanda Ayasofya müzesinde incelenmek için hâlihazırda beklemektedir.

Kilise kullanımın kaldırılmasından sonra düzeltme ve onarım ile cami haline getiril.en Ayasofya 5 yıl içerisinde onarımı tamamlanmaktadır.  Ortaya çıkan muazzam görüntüde olan Ayasofya Camisi özel olarak yapılan bir dini tören ile 27 Aralık 537 yılı ile kullanıma açılmaktadır.  Yapılan tarihi araştırmalarda geçen bilgilere gire Ayasofya camisinin yapımında bulunan İmparator Justinianos cami içerisinde girerek şükürler etmektedir. Aynı zamanda İstanbul üzerinde bulunan Hz. Süleyman yapıtını kastederek daha büyük bir yapıtta bulunduğu için gururlanma kelimelerini de sarf ettiği bilinmektedir. Çünkü İmparator Justinianos birçok eyalet ile iletişime geçerek eşsiz taşları kullanmaktadır. Bu nedenle Ayasofya camisinde bulunan mozaikler hem manevi hem de maddi olarak oldukça yüksek şekilde yer almaktadır.

Ayasofya müzesinde en çok ilgiyi gören bölümleri arasında Mimar Sinan tarafından 1574 – 1577 yıllarında yapılan ll. Sultan Selim türbesidir. Müze içerisinde lll. Murad, lll. Mehmed, l. Mustafa ve Sultan İbrahim türbeleri de bulunmaktadır. Müze içerisinde bulunan okuma salonu ve kütüphane olan Hazine-i Kütüb Padişah l. Mahmud’un emriyle 1739 yılında inşa edilmiştir.

İstanbul tarihi müzeleri arasında en büyüğü olarak bilinen Ayasofya müzesi en son Fatih Sultan Mehmet tarafından yapımı sağlanmıştır. Son düzeltilmesi ile de değişim ya da yeni bir eklenti bulunmamaktadır. Cami olarak da uzun süre kullanılan Ayasofya’ya İstanbul’un Fatih ilçesinde Sultan Ahmet mahallesinde bulunmaktadır. Ayasofya meydanı olarak geçen aramalarda ulaşım oldukça kolay ve hızlı olabilmektedir. Bu yüzden İstanbul’un en kolay bulunan gezilecek yerleri arasında en başta gelmektedir.


9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir