Tarihi Eyüp Sultan Camii

Tarihi Eyüp Sultan Camii

Tarihi Eyüp Sultan Camii

Tarihi Eyüp Sultan Camii

Ülkemizin en değerli illerinden bir tanesi olan İstanbul her metre karesinde ayrı bir tarihle karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı zamanı ve öncesinde birçok uygarlık ile fazlaca ülkenin hüküm sürdüğü İstanbul toprakları oldukça değerli topraklardır. Osmanlı zamanında yapılmış çok büyük ve özel eser olan Eyüp Sultan Camii ve Türbesi Osmanlı’dan ülkemize miras kalmış eserlerden bir tanesidir. İstanbul’u ziyaret eden ve gelen yurt içi ve yurt dışı misafirlerin hemen hemen hepsi Eyüp Sultan Camisini ziyaret etmeden gitmemektedir.

Eyüp Sultan Camii ilk mimarisi 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilmiştir. Bu dini yapı 1766 yılında büyük bir deprem sonucunda kullanılmayacak kadar kötü bir duruma gelmiştir. Daha sonraki yıllarda lll. Selim’in camiye tekrardan müdahale edilerek o yılların son haline tam olarak 2 yıl içerisinde getirilmiştir. Caminin yapımı 1800 yılında tamamlanarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra cami üzerine düşen yıldırım ile minareler kullanılmayacak halde zarar görmüştür.  Son olarak günümüzdeki halini Adnan menderes’in verdi emir üzerine tekrardan inşa edilmiştir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in verdiği müjdeyi görebilmek için İstanbul’un fethine katılarak savaşan Halid Bin Zeyd Eyyüb El-Ensari’nin türbesi de Eyüp Sultan Camii yanındadır. Türbe en az camii kadar ilgi görmekte ve ziyaret edilmektedir. Bu yüzden hemen hemen her gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Aynı zamanda ziyaretçi yoğunluğu dini bayramlar ve kandillerde Müslümanlar için buluşma alanı olarak tercih edilmektedir. Yoğunluğun ve ortamın şehvetine kapılmak isteyen turistlerde özel günlerde bu büyük eseri bulunan camide yer almak istemektedir.  İnanışa göre Eyüp sultan camisinde namaz kılmadan yaşanan hayat, yaşanmış sayılmamaktadır.  Bu duruma yol açan dua etme istemleri de buradan gelmektedir. Böylece gelinlik çağındaki kızlar burada dua ederek mutlu bir yuva kurmak dileğinde bulunmaktadır.  Burada bulunan kalabalıkta her gün dilenen binlerce dileklere amin demektedir.

Eyüp Sultan Camii Türk mimarileri ile batı sanat kültürünün buluşturulduğu bir eser olarak inşa edilmiştir. Osmanlı mimari kültürünün ağır bastığı camide sekiz destekli inşa şeklinde ve Mimar Sinan’ın eserlerinin görüldüğü bir yapıdır.

Türbe Eyüp Sultan Camii ile yan yana inşa edilmiştir. Türbe İstanbul’un fethine 90 yaşında katılarak Peygamberimizin müjdesini gören Hz. Eyyub Ensari’ye aittir. 1459 yılında Eyüp Sultan Camii ile birlikte inşa edilen türbenin dışı çini sanatı ile süslenmiştir. Türbede camii kadar çok sayıda ziyaretçilere kapılarını her zaman açmaktadır. Eyüp Sultan Camii türbesi olarak bilinen türbe camiinin iç avlusu içindedir.

Türbe Sekiz köşeli bir olup tek kubbeden oluşmaktadır. Kesme taş duvarlardan inşa edilen camii kubbe üstüne oturtma sistemi kullanılarak kasnak kullanılmamıştır. Türbenin iç ve alt pencerelerinde mavi beyaz çinilerle süslenmiştir. İçeride Hz. Zeys’in sandukası bulunmakta ve üzeri siyah sarı simle süslü Kisve-i Şerif örtülüdür. Bu Kisve-i Şerif Sultan ll. Mahmud tarafından yaptırılmıştır.  Üzerindeki hat sanatı yazılı süslemeleri ve Besmele – i şerif ile tevbe  suresi ayetleri de o zamanın ünlü hattatı olan Mustafa Rakım Efendi tarafından işlenmiştir.

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan türbe ve camiye gidiş için metrobüs kullanımı daha hızlı olabilmektedir.  diğer ulaşım için de Edirne kapıya gelmek oradan da Eyüp ilçesinde doğru giden otobüse binmek gerekmektedir. Otobüsün Eyüp durağının hemen karşısında da Eyüp sultan camii bulunmaktadır.  İstanbul’un Anadolu yakasından Eyüp sultan camiiye gelmek isteyen kişiler için de Eminönü durakları kullanılmaktadır. Aynı şekilde gelen otobüsten Eyüp son durakta inilmektedir.


11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir