istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tarihi Rumeli Hisarı

24.01.2021
311
Tarihi Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı İstanbul’un Sarıyer ilçesinin İstanbul Boğazı’na bakan kesiminde bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden önce boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı’nın tam karşısına inşa ettirilmiştir.

Burası boğazın en dar noktasıdır. Mekânda uzun yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmektedir. Sarıyer, İstanbul’da bulunan Rumeli Hisarı, 30 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Anadolu Hisarı’nın karşısında İstanbul Boğazı’nın 600 metrelik en dar ve akıntılı kısmında inşa edilmiş bir hisardır.

90 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan hisarın üç büyük kulesi, dünyanın en büyük kale burçlarına sahiptir. Rumelihisarının adı Fatih vakfiyelerinde Kulle-i Cedide; Neşri tarihinde Yenice Hisar; Kemalpaşazade,  Aşıkpaşazade ve Nişancı tarihlerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçmektedir.

Deniz güvenliğini sağlamak için en dar noktadadır. Rumelihisarı, karşı kıyıdaki daha erken tarihli bir Türk kalesinin karşısında, İstanbul’u kuşatma sırasında Karadeniz’den gelebilecek yardım ve takviyeleri önlemek amacı ile, şehir kuşatmasından önce inşa edilmiştir ve 1452’de 4 ay gibi inanılmaz kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Giriş ücreti 10 TL olan hisarı, çarşamba hariç haftanın her günü sabah 09.00’dan itibaren ziyaret edebilirsiniz. Dini bayramların ilk günlerinde tarihi yapı, 13.00’da kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

İstanbul’un fethine tanıklık etmiş askeri yapının kapanış saatleri 15 Nisan-2 Ekim arası 19.00, 3 Ekim-14 Nisan arasındaysa 17.00 olarak belirlenmiş. Hisara gelen Müzekart sahiplerinden 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlardan giriş ücreti talep edilmiyor.

Ayrıca gaziler, şehit yakınları, basın kartı sahipleri, engelliler ve refakatçileri ile 0-12 yaş arası yabancı uyruklu çocuklar ücret ödemeden Rumeli Hisarı’na giriş yapabiliyorlar.

rumeli hisarı ile ilgili görsel sonucu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.