istanbullu.net

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tarihi “Yoros Kalesi” Hakkında

16.02.2021
633
Tarihi “Yoros Kalesi” Hakkında

Yoros Kalesi İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Beykoz’daki önemli tarihi yapılardan biridir. Sarıyer’in karşısında yer alır. Ceneviz Kalesi veya Anadolu Kavağı Kalesi olarak da bilinir. İstanbul Boğazı’nı ve Karadeniz’i gören bir tepede konumlanmıştır.

Kalenin bulunduğu tepe Anadolu Yakası’ndaki en geniş tepedir ve yapı bölgedeki en geniş alanı kaplayan kaledir. Konumu itibariyle muhteşem bir manzarası, doğal bir çevresi ve tarihi değeriyle Yoros Kalesi İstanbul’da görülmeye değer yerlerden biri.

Kalenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Fakat tarihi çok eskilere dayanıyor. Bölgede hala kazı çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalar kalenin pek çok kez el değiştirdiğine işaret ediyor. Bölgede ilk yapılaşma Antik Çağ’a kadar uzanır.

Kalenin mimari hatları ise Doğu Roma döneminde oluşturulmuştur. Daha sonra 1352 yılında Cenevizliler’in eline geçtiği için ismi Ceneviz Kalesi olarak da anılır. İstanbul’un fethinden bir yıl önce de Fatih Sultan Mehmet Han bu alanı ele geçirmiştir. Yapı Doğu Roma Dönemi’nden günümüze kalan tek savunma yapısı olmasıyla da önem aşır.


Giriş Ücreti


Anadolu Kavağı Mahallesi, Tuna Cd. Üzerinde bulunan Yoros Kalesi’ne giriş için ücret alınmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

𝓘𝓼ᵀᴬ𝓷bᵘᴸᴸᵘ.🅽ᴱᵀ istanbullular özelinde ve dahi Türkiyeye, içerisinde güncel hayata dair birçok konu hakkında bilgi edinebileceğiniz geniş kapsamlı bir web sitesi projedir. Web sitesindeki içerikler tamamen bilgilendirme amaçlı olup oluşacak problemlerden istanbullu.net sorumlu tutulamaz. İstanbul benim canım, vatanım da vatanım [NFK] © 2017 Tüm hakları saklıdır.